Connect with us

technokrata

Teszt: Nokia 515 – kellemes időutazás

Mobil tesztek

Teszt: Nokia 515 – kellemes időutazás

A Nokia 515 egy szuper telefon… lett volna úgy 10 évvel ezelőtt. Akik viszont nem vágynak többre, mint telefonálásra és minőségre, azoknak jó hírem van: ez itt az a telefon!

Megfogadtam, hogy nem ítélek első látásra. Pedig az első látás jelen esetben kellemes, ugyanis férfi szemmel ez a telefon lett volna vágyaim netovábbja, úgy 2003-ban. De most 2013. vége van. Lépjünk túl azon, hogy ez a telefon nem a “mai igényeknek” megfelelő szolgáltatáscsomagot nyújtja és képzeljük el azt, hogy valaki nem vágyik másra, mint a 2003-ban vásárolt és jól megszokott Nokiájának a leváltására. Na, neki megfelel ez a telefon.

DSC08472_resize

Itt jegyzem meg, hogy igenis van olyan az ismeretségi körömben is, aki 2003-ban vásárolt telefont, mégpedig Nokiát használ. Nem nagy túlzás az interneten terjedő mém, amiben a Nokiákat elpusztíthatatlannak mutatják be. A régi Nokiák ilyenek is voltak, és hogy az 515 is ilyen, arra meg van az esély. Az esélyt az alumínium ház és a strapabíró polikarbonát gombok, nameg a gorilla glass üveg teremtik meg. Aki tehát egy hagyományos telefonra várt, annak itt a megváltó.

DSC08451_resize

A hagyományos szó alatt értsük azt, hogy telefonálás. Ugyanis a készülékben nincs wifi és a fikarcnyi kis képernyő nem is alkalmas semmilyen internetes dologra. Hiába van benne YouTube nézegető, meg Twitter, meg Facebook, nem fogjuk használni, mert lezabálják a mobilinternetet. Aki ezt a telefont megvásárolja, az nem ezek miatt vásárolja meg, hanem maximum az e-mailjeit nézi meg rajta, de azokat is nyögvenyelősen.

DSC08453_resize

Ugyanis a telefon beállításához szakértelem kell. Nem egyszerű. Nem úgy megy, hogy előveszem, nyomkodom és ha elég értelmes vagyok, akkor boldogulok vele. Itt kérem még ahhoz is használati útmutató kell, hogy a SIM kártya hogyan megy bele. Merthogy keresztbe… Tovább megyek: ahhoz is használati útmutató kell, hogy ez most 1 vagy 2 SIM-es változat. Sem a dobozon, sem a telefonon nincs erre utalás és csak abból jöttem rá, hogy ahol a használati útmutató mutatja a második SIM helyét, ott ezen nincs lik. Ennyi.

DSC08466_resize

A nyomtatott használati útmutató amúgy elég rövidke és alig magyaráz meg valamit. Az elején van egy kis pisszegés, miszerint (idézem): “Pszt… Ez az útmutató még nem minden, van még egy…”. Ezután azt ígérik, hogy a www.nokia.com/support oldalra elmenve megtaláljuk az online felhasználói útmutatót. De nem, mert ott nincs. Az 515 kifejezésre rákeresve azt kapjuk, hogy “Nincs találat a következőre:515”. Ha nem értünk az internetes böngészőkhöz, így jártunk. Ha viszont értünk hozzájuk és a nyelvet, helyesebben a régiót átállítjuk United Kingdom-ra akkor az angol oldalon mégis ott van az 515. És kicsit eldugva, de ott van az angol nyelvű útmutató is, amelyet ezúton most közkinccsé is teszek, ide kattintva elérhető. Ehhez már csak angolul kell beszélnünk és máris boldogok lehetünk. Aki nem beszél angolul, az meg a fikarcnyi kis magyar útmutatóra kénytelen hagyatkozni.

DSC08474_resize

A telefon szétszedése az első feladat, ehhez is speciális szerszám kell. Egy hegyes tű, amit a gyártó ad is nekünk. Ezzel kell benyomni egy kis lukon keresztül a nyitószerkezetet és így a telefon szétnyitható, konkrétan kibuktatható a hátlap-oldallap alumíniumából. Ekkor válik elérhetővé a belső, amely a SIM kártya foglalatát rejti, micro SIM-et kell bele tenni. Így aztán képzeletbeli ismerősünk, aki most cseréli le a telefonját, mehet a szolgáltatójához és cseréltetheti le a régi SIM-et. Ezzel annak a lehetősége elveszik, hogy a SIM kártyán keresztül másoljuk át a telefonszámokat.

DSC08458_resize

Az átkötözés Bluetooth segítségével történhet, ha a régi telefonon volt ilyen. Ennek a folyamatát elég részletesen elmagyarázzák a kis papír füzetecskében, ha szerencsénk van, sikerülhet is. Arra mindenképpen figyeljünk, hogy mielőtt a SIM kártyát lecseréljük a szolgáltatónál, csináljunk róla másolatot. Ha másképp nem megy, papírra írjuk ki a számokat. Tudom, hogy 2013-ban ez vicces, de ez az egyetlen biztos módszer annak, aki régebbi telefonjáról költözik át erre. A szolgáltatót is megkérhetjük, hogy másolja át a régi SIM tartalmát az újra.

DSC08461_resize

Ha ez megvan, akkor a Nokiától megszokott hangminőségben és a tőlük megszokott menürendszerben intézhetjük ügyeinket. Korábban írtam, hogy vannak internetes alkalmazások is, de mivel a papíros útmutatóban nincsen benne az internet hozzáférés beállítása, az online útmutató pedig szintén nem tartalmazza, még angolul sem, aztán meg wifi sincs… nem tudtam ezeket kipróbálni. Már csak azért sem, mert a magyar nyelvű beállítás tele van rövidítésekkel, így sehogy nem sikerült rájönnöm, mi lehet az “Adatkapcs.hfér.p.”. Amire gondoltam, mégpedig a szolgáltató által megadott hozzáférési név, az nem. Azzal nem megy. Ha valaki ügyesebb és sikerül beállítania, hát hajrá! Lehet nyomógombos telefonról Facebookozni, sok szerencsét hozzá!

DSC08463_resize

A telefon amúgy Series 40 oprendszerrel működik, tehát még csak nem is S60-as. V 05.09 a verzió, jelentsen bármit is és 2013.08.20-án adták ki. A telefon pontos típusjele RM-953, azaz tényleg a szimpla SIM-es változat. Micro USB-s töltővel tölthetjük, ez kapjuk is hozzá és jár hozzá a dobozban egy vezetékes headset is. Mindezért jelenleg az interneten rákeresve a legolcsóbb webáruházban is 39.900,- forintot kérnek, ami egyébként már 7000 forinttal kevesebb, mint a megjelenéskor megadott ár. Gondolom nem fogy, de szólok, ennyiért sem fog. 2013-ban egy nyomógombos telefonért 20.000,- HUF a reális ár még akkor is, ha alumíniumból van.

DSC08469_resize

Kiknek és minek? Azoknak ajánlom, akik tényleg csak telefonálni akarnak, de Symbianban jártasak, vagy van egy jártas valaki az ismeretségi körükben.



Szólj hozzá!

További Mobil tesztek

Nokia 515

  Megjelenés éve: 2013
  Pro:  
  - Kis méret
  - Korrekt összeszerelési minőség
 
  Kontra:  
  - Elavult hardver
  - Magas ár
 
  Méretek:  
  • kijelző mérete: 2,4"
  • kijelző felbontása: 240x320"
  • kijelző típusa: TFT"
  • eszköz mérete: 114x48x11 mm
  • tömeg: 101 gramm
 
  Hardver:  
  • processzor: n/a
  • memória: 0 MB
  • háttértár: 0 GB
  • bővíthetőség:  
  • kártya típusa: microSDHC
  • portok: USB
 
  Multimédia:  
  • kamera felbontás: 5 mpix
  • video chat:  
  • FM rádió:  
  • 3D:  
 
  Hálózati adatok:  
  • mobil: QUADBAND
  • WiFi: nincs
  • Bluetooth: van
  • GPS: nincs
  • NFC:  
 
  Szoftverek:  
  • op. rendszer: Series 40
  • spec. szoftverek: Nokia
 
  Akkumulátor:  
  • gyári adatok: 1200
  • tapasztalat: n/a
 

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés