A Központi Statisztikai Hivatal kimutatásai alapján a tavalyi év során 20 százalékkal csökkent a regisztrált bűncselekmények száma hazánkban: míg 2011-ben 472.236 esetet jegyeztek országunkban, addig 2013-ban 377.829-re csökkent ez a szám. Az összesített adatot vizsgálva az elkövetett esetek 62 százaléka (237.708 eset) vagyon, s majdnem 8 százaléka (28.462 eset) személy ellen elkövetett bűncselekmény volt, tehát közel 70 százalékban az állampolgárok közvetlen környezetét érték támadások.
A javuló eredmények bizakodásra adnak okot, azonban a megelőzés terén még mindig van mit tenni, ugyanis Magyarországon kevés az olyan család, aki az elővigyázatosságra áldozna. Számos lehetőségünk akad, hogy környezetünk védelmét biztosítsuk, mégis sokan úgy gondolják, hogy felesleges kiadásként jelentkezhetnek ezek a költségek a családi kasszában. Az integráció az ipari megoldásokhoz hasonlóan közvetlen környezetünkben is megvalósítható, s az ingatlanunk védelmétől kezdve, a családtagokig teljes ellenőrzés alatt tarthatunk mindent.
A biztonságtechnikai eszközöket fejlesztő, gyártó MOHAnet Mobilsystems Zrt. megoldásainak köszönhetően ingatlanunkban komplex hálózatot hozhatunk létre, ahol a gépek, a mérőeszközök, az érzékelők akár egymással is interakcióba lépnek. Elsődleges szempont a modern lakóterek energiatakarékossága, így különleges figyelmet kap a fűtés, a légkondicionálás és az áramfelhasználás. Az intelligens otthonokban a szórakoztató berendezések és az egyéb háztartási rendszerek is egy platformon kezelhetőek, így arra is lehetőségük van a lakosoknak, hogy otthonuktól távol leellenőrizzék, kikapcsolták-e a televíziót, vagy elzárták-e a tűzhelyet. A lakást használók mobiltelefonnal kapcsolhatják be a klímaberendezést vagy interneten keresztül áramtalaníthatják nyaralójukat. A nyitásérzékelő jelzi, hogy az érintett nyílászáró nyitott vagy zárt állapotban van-e. Ha a jelzés a tulajdonos távollétében érkezik, sejthető, hogy illetéktelen behatolás történik, és erről egyből értesíti a rendszer a diszpécserközpontot. Szenzorok segítségével egy adott helyiség, például egy borospince hőmérséklete vagy gázszintje is mérhetővé válik. Az intelligens rendszerek pedig lehetővé teszik a felhasználó számára az azonnali beavatkozás lehetőségét.
„Ha az intelligens otthon fogalmát említem, akkor egy olyan ingatlant kell elképzelni, ahol a különböző elektromos eszközök képesek arra, hogy a környezetet érzékelve, ok-okozati alapon, maguktól reagáljanak az eseményekre. Példaként említhetem a klímaberendezések automatizálását, amelyek szükség esetén fűteni, vagy hűteni kezdenek és emellett érzékeli azt is, hogy a nyílászárók megfelelően zárva vannak-e. Ennek köszönhetően a tulajdonos energiát és pénzt takaríthat meg, nem mellékesen pedig még a biztonságunkat is növelhetik” – mondta el Havasi Zoltán, a MOHAnet Mobilsystems Zrt. vezérigazgatója.
A teljes védelem azonban itt nem ér véget, e rendszerbe csatlakozhat az idősek felügyeletére alkalmas VARIO MEDCARE vagy a gyermekek felügyeletére fejlesztett készülék, de a teljes integrációba bevonható a NAVIGATOR műholdas járműfelügyeleti készülék is.
„Úgy gondolom, hogy alapvető változásra van szükség a prevenció terén, ugyanis sok esetben már minimális ráfordítással megelőzhető lenne a probléma. Sokan úgy gondolkodnak, hogy velük nem történhet baj, azonban egy bűncselekmény vagy egy idős rokonunk rosszullétekor késő cselekedni” – zárta gondolatait a MOHAnet Mobilsystems Zrt. vezérigazgatója.