Connect with us

technokrata

MagyarOnline.net – website a külföldi magyarok összefogásáért

Kütyük

MagyarOnline.net – website a külföldi magyarok összefogásáért

A honlap szerkesztői maguk is külföldön élő magyarok. A fiókszerkesztőségek Bostonban, Buenos Airesben, Berlinben, Linzben, Los Angelesben, Majna-Frankfurtban, Montrealban, New Yorkban, Seattleben, Linzben és Los Angelesben vannak.

Sokmillió olyan született magyar él a világban szétszórva, aki mindenáron magyar akar maradni. A MON fölkarolja az olyan kezdeményezéseket, mint a Kazahsztáni Magyarok Kulturális Szövetsége, amely naponta küzd az életben maradásért – támogatás, nyilvánosság hiányában. A Kazahsztánban élő magyarok – a többi között az I. világháborús hadifoglyok leszármazottai –, kis diaszpórába tömörülve próbálják életben tartani a magyar nyelvet, és önnön létezésükre az óhaza figyelmét felhívni.

Nem csak az anyagi segítség, illetve Magyarország támogatása hiányzik a magyar azonosság megőrzésére tett erőfeszítések sikeréhez. Hiányzik az olyan átfogó program, amelyhez kapcsolódva a szervezetek tudomást szereznének egymásról és segítenék egymást a fejlődésben a magyar szellemiség és kultúra életben tartásában. Az Argentin Magyar Intézmények Szövetsége, a Bosznia-Hercegovinai Magyar Polgári Egyesület, a bostoni Bartók Béla Magyar Iskola, vagy a kanadai Magyar Krónika is példái a mintegy ezer, hagyományőrző kezdeményezésnek. Az ilyen vállalkozások összefogására alakult a MON, az első, Kárpát-medencén kívüli, internetes fórum.

A MagyarOnline.net munkatársainak írásai magyarokat érintő kérdéseket feszegetnek. A MON Fórumán is megvitatott cikkek nagy visszhangot keltenek, elvégre sokféle véleményt, tapasztalatot képviselnek a hazánk határain kívül élő magyar testvéreink. Magyarországi és külföldi lapok is rendszeresen átvesznek, idéznek, ezekből a véleményekből.

Természetesen az egyik legvitatottabb kérdés: hogyan maradjunk magyarok? A „Hogyan tanítsuk magyarul írni-olvasni gyerekeinket?”, a „Magyarként külföldön, külföldiként otthon”, vagy a „Beilleszkedés” témákhoz különösen sokan hozzászólnak, elmondják tapasztalataikat nemcsak a Fórum olvasói, hanem nyugati közösségek vezetői, értelmiségiek is. A „Mit jelent magyarnak lenni?” pályázatra szép számmal neveztek, és örvendetesen sok díjat ajánlottak föl a győzteseknek.

Legyenek azok New York felhőkarcolói, a San Diegó-i tengerpart, a seattle-i Space Needle, vagy a finn hómezők, amit az ablakon kinézve lát, a magyar szóra egyaránt felkapja a fejét aki évtizedekkel ezelőtt hagyta el szülőföldjét, netán az óhazától távol született, mint az, akit munka, szerelem, netán puszta kalandvágy csalt el otthonról. A magyar azonosság megőrzése életkortól és földrajzi helytől függetlenül mindannyiuk szívügye.

Persze, más külföldre települt magyarnak lenni, mint kivándorolt magyarok leszármazottjaként élni valahol a világban. Egyik esetben sem könnyű úgy beilleszkedni, élni, hogy közben az ember föl ne adja a saját, vagy szülei nemzeti hagyományait, identitását. Ráadásul az első nemzedéki szórványság gondjai újratermelődnek az újonnan letelepedett magyarokban.

Hárommillió magyar él a Kárpát-medencén kívül hárommillió különböző okból. Csak Nyugat-Europában negyedmillióan, az Egyesült Államokban majd’ másfél millióra teszik számukat a hivatalos adatok. A Dél-Amerikában élő magyarok száma – helyi becslés szerint – közelít a százezerhez. További magyar diaszpórák léteznek még Izraelben, Ausztráliában, Afrikában, ázsiai országokban. Hárommillió oka van tehát annak, amiért a MON önkéntes csapata már majd egy éve lelkesen dolgozik, hogy a fizikai határokat másodlagossá téve, állandó találkozási pontot teremtsen magyar ajkú honfitársainak, az őket magukba tömörítő közösségeknek.

Már hetven magyar szervezet a tagja a MagyarOnline.net-nek. Riportok készültek a szervezetek vezetőivel, rendszeresen beszámol az általuk vezetett közösségek munkájáról. A cikkek a MagyarOnline.net címlapján, archívumában olvashatók, a Szervezeti Ismertető országok szerint tartalmaz információkat a Finnországi Magyarok Egyesületéről, a párizsi Magyar Katolikus Misszióról, vagy a Svédországi Magyar Ifjak Társaságáról és a többiekről.

Külföldi magyar kezdeményezés a MON Baráti Közösség kéthetente megjelenő hírlevele is, amely e-mail útján tudósít a világ számos pontján történt magyar vonatkozású eseményről, felhívásokról, friss hírekről. Az áprilisban megjelenő MagyarOnline.net évkönyv az első esztendő sikereit foglalja össze. Fényképes riportokban tudósít magyar vonatkozású eseményről, négyszáz magyar szervezetről, külföldön élő magyarokról. Lesznek meg benne színes hírek, válogatás a pályázatokra beérkezett cikkekből, továbbá meglepetések.

Olvasókból és íróból beszélgető társak válnak a MagyarOnline.net-en. A beszélgetésekből találkozások, a találkozásokból életre szóló barátságok köttetnek. Sokan azért kapcsolódnak a MON-ra, hogy a környékükön működő magyar szervezetet találjanak. Mások a a Fórumon, a csevegőszobában a nyelvet gyakorolják, a külföldi honfitársaikról és közösségekről szóló cikkeket olvasgatják.

„Elszórtan élünk a világ minden táján, de a több ezer kilométerek eltűntek, mert napi kapcsolatban tudunk lenni egymással – írja egy Los Angeles-i magyar olvasó. – Japántól Kanadáig, Svédországtól Ausztráliáig. Ez több, mint amiről akár 5-10 évvel ezelőtt is álmodhattunk volna. Emberséges, őszinte törekvés egymás megértésére, megsegítésére jellemzi leginkább a MagyarOnline.net Fórumát. A jövőben is mindent megteszek, hogy ez így maradjon. Nem véletlen, hogy naponta egyre többen csatlakoznak hozzánk a világ minden tájáról.”



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés