A közeljövõben nyitja kapuit a Nemzeti Filmtörténeti Élménypark, amelynek célja – nevéhez híven- nem csak a magyar filmtörténet kulturális javainak megõrzése, hanem azok élményszerû bemutatása is. Az intézmény gazdájának, a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézetnek (Manda) koncepciója szerint — miközben mintegy kétszázezer archív filmtekercs biztonságos tárolására nyílik lehetõsége –, a kialakított kiállítóterek lehetõvé teszik a látogatóknak, hogy magyar, lengyel, cseh és szlovák filmtörténeti mûvekkel ne csak nézõként ismerkedhessenek meg, hanem akár szereplõként is. A látogatók közremûködésével felvett jelenetet a vizitáció végén digitális formában megkapják a vendégek.
„A hatalmas «greenboxokból», filmes díszletekbõl kialakított tárlat különleges attrakciója a „filmes karaoke”, amikor a vendégek a rendelkezésre álló mini-stúdiókban egy-egy nevezetes filmjelenetben kipróbálhatják színészi képességeiket. A látogatóknak, a leendõ filmeseknek egyedülálló oktatási lehetõséget is teremt, hogy egy közel nyolcvan méter hosszúságú és egybefüggõ greenbox-falat alakítunk ki” – nyilatkozta Lovas Lajos, a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) fõigazgatója.
Az Európai Unióban jelenleg csak néhány hasonló intézmény mûködik. Ezek közül kiemelten népszerû a Londonban található Cinema Museum, ahol a látogatók filmtörténeti emléktárgyak, plakátok és technikai eszközök hatalmas gyûjteményét, valamint több mint ötezer kilométernyi régi filmszalagot tekinthetnek meg, a mozitörténet már lezárult korszakaiból. Az Egyesült Királyságban Bradfordban mûködik még egy ilyen gyûjtemény, a National Media Museum, amely szintén egyedülálló filmgyûjteménnyel rendelkezik.
A projekt az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg. A támogatás összege 927,4 millió forint.