Ha a magán és az üzleti előfizetők úgy válthatnak mobil- és vezetékes szolgáltatókat, hogy közben nem változik a telefonszámuk, akkor már jelentős előrelépés történt a honi távközlési liberalizációs folyamatban – írja a Magyar Hírlap.
A számhordozhatóság révén ugyanis akkor is megtarthatnák az előfizetők telefonszámaikat, ha éppen szolgáltatót cserélnek, például költözés miatt. Ennek megvalósítása hazánkban a liberalizált piac és a verseny szempontjából van annyira fontos, hogy akár az európai uniós csatlakozási tárgyalások során már lezárt távközlési fejezet újranyitását is indokolhatná. Frischmann Gábor, a Hírközlési Felügyelet (HíF) elnöke a Magyar Hírlap kérdésére azonban azt mondta: erre vélhetően nem lesz szükség.
Egy azonban biztos: januártól még nem rajtolhat a vezetékes-szolgáltatók körében a számhordozhatóság. A hírközlési törvény szabta határidőt az ahhoz tartozó végrehajtási rendelet csúszása miatt egyébként sem lehetett betartani, így a tényleges egyeztetés végül csak az Informatikai és Hírközlési Minisztérium megalakulása után indult el – s a késést ez okozza.
Frischmann Gábor elképzelése szerint a vonalas szolgáltatók közötti számhordozhatóság csupán jövő tavasszal vagy nyáron jöhet létre. Ennek megteremtéséhez valamennyi előfizető információit tartalmazó adatbázisra és a telefontársaságok közötti megfelelő műszaki kapcsolatra van szükség. A most zajló szakértői tárgyalásokon a legfontosabb teendő annak eldöntése, hogy olcsóbb, ideiglenes megoldást vezessenek be, avagy a drágább, de végleges beruházást valósítsák meg. Az utóbbi költsége meghaladhatja az egymilliárd forintot.
A Vivendi Telecom Hungary Rt. kommunikációs vezetője, Baráth Gergely arra hívta fel a figyelmet: elképzelhető, hogy nem lesz annyira népszerű a szolgáltatás, mint amilyennek most tűnhet. Az uniós tapasztalatok szerint a szolgáltatást a vártnál kevesebben veszik igénybe, ezért itthon is érdemes lehet átgondolni a költségek, a szolgáltatás díjának és a várható felhasználás mértékének arányait – mondta. Várakozása szerint a következő 1-3 évben száz magán-előfizetőből legfeljebb tíz fog úgy szolgáltatót változtatni, hogy megtartja a régi telefonszámát, bár ez sokban függ attól is, mennyit kell majd fizetni a szám megtartásáért.
A mobiltársaságok közül az alig három esztendeje működő Vodafone húzhatja a legnagyobb hasznot az új szolgáltatás bevezetéséből. A telefonszámoknak hatalmas értéke van az üzleti élet szereplői számára – állítja Marchhart Pál, a Vodafone távközléspolitikai igazgatója. Nem nehéz elképzelni, hogy egy szolgáltató-cserénél az üzleti életben nagyon sok költség merül fel. Új névkártyákat és levélpapírokat kell gyártani, cégadatokat kell módosítani. De mindezeken túl alapvető fontosságú a bejáratott kapcsolatok megőrzése.
A Vodafone számára is hatalmas értéke lehet az új szolgáltatásnak. Az 1999 novemberében piacra lépett cég ugyanis a korábban alakult mobiltársaságok közé szorult, így a piaci részük bővítése miatt számukra a legsürgetőbb a számhordozhatóság megvalósítása. Már tárgyalnak a többi mobiltársasággal, így leghamarabb jövő nyárra, legkésőbb 2004. januárjáig bevezethetik az új szolgáltatást.