Connect with us

technokrata

Korlátoktól mentes CD-rippelés és MP3 tömörítés – CDex

Laptop

Korlátoktól mentes CD-rippelés és MP3 tömörítés – CDex

Az ingyenesen használható, s szerverünkről (is) letölthető CDex a napokban frissült.

Sok gyűjtő számára okoz nehézséget a CD-k kezelése. Egy-két korong esetén még nem probléma a dalok meghallgatása, hiszen pár darab médiahordozót könnyen ki lehet cserélni a meghajtóban. Amennyiben azonban ennél több CD-vel rendelkezünk, kényelmetlen lehet a lemezeket cserélgetni egy-egy dal után – azaz előjön annak az igénye, hogy megvásárolt korongjainkkal kapcsolatban éljünk a törvény biztosította lehetőséggel; azaz biztonsági másolatot készítsünk számítógépünkre.

Itt lépnek képbe az úgynevezett grabber programok, melyek képesek leszedni egy-egy CD hanganyagát, trackekre szétbontva. Ezek közül az egyik legismertebb az Audiograbber, ám ennek használata hosszútávon költségekkel jár, ugyanis shareware (persze lehet az Interneten serialok után kutatni, de mi szigorúan csak legális lehetőségek tekintetében vizsgálódunk). Nos, ez esetben egy alternatívát kell keresni – ideális választás lehet a CDex nevű program. Ez ugyanis mindenre képes, amire az Audiograbber, ráadásul freeware kategóriába tartozik, tehát használata nem korlátozott sem időben, sem pénzben.

Ismerkedés, lehetőségek

Aki már rendelkezett a program korábbi változatával, annak pozitív képességként jelentkezik, hogy az újabb verzió feltelepítésével a régebbi beállítások megmaradnak. Installálást és indítást követően a felhasználó egy minimalista, de célra törő felülettel találja magát szemben, amelynek legnagyobb részét a meghajtóban levő CD tartalmának kijelzése foglalja el. Fent találhatók a menük, a beépített lejátszó gombjai, jobboldalt pedig a legszükségesebb műveletek gombjai.

A szoftver le tudja szedni a CD-n levő hanganyagot (ezt a folyamatot hívják angolul ´grab´-nek, hunglish nyelven grabbelésnek, amely szó szerint megragadást jelent), melyet igény szerint WAV vagy MP3 formátumban tárolhat el a felhasználó. Ezen felül az online CDDB adatbázis által le is tölthetők a CD-hez tartozó információk (album neve, előadó neve, dalok címei stb.), megkímélve magunkat a borítóról való hosszadalmas és elütésekre hajlamos kézi leirkálástól (DJ Budai Techno-house classics CD-jével tettünk kísérletet erre a cikkírás folyamán, s a szolgáltatás tökéletesen működött). Kezeli az ID3v2 tageket is.

Beállítások

Teljes részleteiben nem térünk ki a program bemutatására, annyit mindenesetre érdemes megjegyezni, hogy alapértelmezett esetben a My Documents mappában levő MP3 mappa tartalmazza a leszedett és az átalakított állományokat. Maga a konverzió a felhasználó szája íze szerint történhet: beépített kóderei széles választékot nyújtanak. Akár egészen alacsony (32 kb/s) minőségen is eltárolhatjuk az audioanyagot – természetesen ez már meglehetősen gyenge hangélménnyel fog járni a visszahallgatás során (a maximum 320 kb/s). Képes kezelni a változó bitrátát is, akár mi magunk is készíthetünk ilyen dalokat.

Az elkészült állományok neveit is a felhasználó szabhatja meg egy könnyen érthető séma alapján – így gyorsan és hatékonyan rendelkezhetünk a kész album file-struktúrabeli kinézetéről. Képes normalizálásra is. Többféle nyelvet ismer alapértelmezett esetben is, de akár külön nyelvi file-t is letölthetünk hozzá (van magyar is!).

Konklúzió

Ingyenes és korlátoktól mentes jellemzőjével, minden igényt kielégítő képességeivel, nem túl nagy méretével (a telepítő 2 MB-nyi, s installált állapotban sem nagyobb 3 MB-nál) gyorsan belopja magát a felhasználó szívébe az alkalmazás. Különösen akkor lehet hasznos, ha nagyméretű CD-gyűjteménnyel rendelkezünk, de már belefáradtunk a lemezek ki-berakásába.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés