Egy korábbi bírósági döntés értelmében a peer to peer file-cserélő eszközök teljesen legálisan működhetnek, ám az ezeket illetéktelenül használók ki lettek téve a törvény szigorának. Az amerikai kiadóvállalatok érdekeit képviselő szövetség, az RIAA ezt szinte azonnal ki is használta, s június 25-e és augusztus 8-a között 1075 idézést küldött egyes felhasználóknak. A (nick)neveket tartalmazó lista egy része az Interneten is megjelent.
A szervezet bejelentése szerint az első peres eljárások augusztus végén, szeptember elején indulhatnak meg – az RIAA közlése értelmében a különösen nagy mennyiségű tartalmat illegálisan megosztókat hurcolják bíróság elé. A zeneipar Damoklész kardja egy amerikai szenátornak, a kérdéssel foglalkozó bizottság vezetőjének, Norman Colemannek úgy nyilatkozott, hogy a ˝kis halakat˝ nem fogják perekkel zaklatni.
Az RIAA egyébként úgy jutott el az egyénekig, hogy egy szoftver révén ˝átnézte˝ a file-cserélő hálózatokon, különösen a Kazaa-n fellelhető anyagokat. Azon felhasználók, akik a szervezet mércéjével tekintve túlságosan sok tartalmat osztottak meg illegálisan, az RIAA célkeresztjébe kerültek. Először csak figyelmeztetésben részesültek, majd az egyesek által csak a zeneipar végrehajtó jobbkezének nevezett szervezet elkezdte a szolgáltatóktól kikérni azon, IP-cím alapján ˝bemért˝ felhasználók adatait Internet-szolgáltatóiktól, majd ezen információk nyomában idézéseket postázott ki.
Egyre többen szegezik neki az RIAA-nek a kérdést, mi dönti el, ki kerül ˝vérpadra˝, s kit ereszt ki karmai közül a szervezet. Sokan szorgalmazzák azt is, hogy a felderítésre használt szoftver váljon nyilvánossá.