A Sun Microsystems szerint a jövőben az egyik leghatékonyabb védekezés a vírustámadások ellen az lehet, hogy a cégek a hagyományos, a támadásoknak fokozottan kitett asztali környezetek helyett alternatív megoldásokat vezetnek be. Ennek valós lehetőségére piackutatási adatok is rávilágítanak: világszerte a 2000 legnagyobb vállalat informatikai igazgatóinak közel fele komolyan érdeklődik az alternatív asztali rendszerek iránt. A Sun Java alapú rendszerének irodai alkalmazásait összefogó Java Desktop System az egyesült államokbeli nemzetvédelmi hivatalban használt kategóriának megfelelő Java Card technológiát is támogatva rendkívül stabil és biztonságos alternatívát nyújt a világszerte óriási károkat okozó összes, így a jelenleg terjedő Mimail nevű internetes vírusra is.
A Sun új rendszerének kifejlesztése a nyílt forráskódú, biztonságos operációs rendszerek világméretű intenzív fejlődésére épül. A Linux terjedése már a korábbi években felülmúlta a várakozásokat: elemzők 2002-2003-ra várták, hogy átveszi a második helyet az operációs rendszerek piacán, de ez már 1999 megtörtént. 1999-ben 25%-kal, 2000-ben 27%-kal növekedett a piac. Az IDC szerint a 2001-es 80 millió dollárról 2006-ra a piac értéke elérheti a 280 millió dollárt, átlagosan évi 28%-os növekedéssel. Ugyanakkor a Linux asztali rendszerek összköltsége 35 százalékkal alacsonyabb, mint a Microsoft Windows rendszereké (www.netproject.com/opensource.html).
Háttér
Különféle iparági becslések azt állítják, hogy 2001-ben a kártékony programok 13 milliárd, 2002-ben mintegy 30 milliárd dollártól fosztották meg a vállalatokat. Az idén sokak szerint további növekedés várható. 2004. január 26-án felfedezett új féregverzió elődeihez hasonlóan személyes- és hitelkártya-adatok eltulajdonítására törekszik: a Mimail.q, amely e célból egy hamis Microsoft Windows online licenc-megújítási űrlap kitöltésére kéri a felhasználókat. A Mimail.a változatra emlékeztető rosszindulatú programot polimorf formában valósították meg, így víruskereső szoftver nélküli felismerése igen bonyolult, mivel minden egyes továbbterjedő példánya valamelyest eltérő fájlmérettel és gépi kóddal rendelkezik.