A BayTSP nevű, USA-beli vállalat szoftvere lehetővé teszi az Internet-szolgáltatók számára, hogy nyomon kövessék azon előfizetőik aktivitását, akik illegálisan kínálnak fel tartalmakat a szolgáltatók hálózatán keresztül. A Firstsource forgalomelemzéssel dolgozik: figyelemmel kíséri az adatátvitelt és beazonosítja a feltöltőket; majd a vizsgált adatot összehasonlítja egy előre összeállított listával. Ha egyezést talál az adatforgalom és a lista valamely eleme között, azaz jogvédett anyag továbbítását érzékeli, akkor értesíti az Internet-szolgáltatót a történtekről. Ebből természetesen adatbázist is készít: hozzátársítja a felhasználókhoz, hogy mikor, mit osztottak meg illetve töltöttek fel, s egyéb speciális információkat is eltárol, mint például az internetező IP-címét; amit aztán bizonyítékként lehet felhasználni egy esetleges későbbi jogi eljárás során.
A Firstsource a peer to peer hálózatok két legnépszerűbbikét monitorozza: az Edonkey-t és a Bittorrentet. Ha ezen hálózatok irányában illegális tartalmak megosztását tapasztalja, akkor – beállítás függvényében – akár automatikus üzenetet is küldhet az Internet-szolgáltató ügyfelének, értesítve az USA-beli Digital Millennium Copyright Act, azaz a DMCA megsértéséről (az Egyesült Államok digitális termékek szerzői jogi védelmét szabályozó törvénye). Ennek a folyamatnak a korábbi automatizálása rendre kudarccal járt, de a fejlesztők megoldották a problémát.
„A filmek és szoftverek kalózváltozatai jellemzően alig pár órával a kiadást követően megjelennek. Az első feltöltők beazonosítása és az ellenük való fellépés nagymértékben lelassíthatja az illegálisan megszerzett jogvédett anyagok terjesztését, ráadásul a felhasználók kétszer is meggondolják, amit tesznek.” – mondta Mark Ishikawa, a BayTSP vezérigazgatója, aki ezzel tulajdonképpen beállt a Bittorrent ellen indított támadások sorába.
Ismeretes, hogy alig másfél hónapja komoly jogi lépéseket kezdeményeztek olyan nagy bittorrentes trackerek (szerverek) üzemeltetőivel szemben az USA-beli jogvédők, mint a Suprnova vagy a Lokitorrent. Ennek során majd’ mindegyikük engedett a jogvédők nyomásának, ámde a Lokitorrent kitart, és felvette a kesztyűt. Igaz, a jogi költségek havonta körülbelül 30 ezer dollárra rúgnak, amit nehéz előteremteni az üzemeltetőknek (lévén, hogy nonprofit módon működnek), ezért ebben felhasználóik segítségét kérték, kérik. Mindezt (egyelőre) sikerrel, hiszen alig pár hét alatt már több mint 40 ezer dollár gyűlt össze.