Az FBI elfordul a kifejezetten számára kifejlesztett szoftvertől – jelentették amerikai források. Mindez ráadásul már jóval hamarabb így alakult, a közvélemény számára azonban csak most derült ki, olvasható a jelentésekben. Ezek szerint ugyanis a Carnivore-t (más néven DCS-1000) a 2002-es és 2003-as üzleti években már nem is használta a nyomozóiroda. No persze ez nem jelenti azt, hogy a nyomozók információ nélkül maradtak, egyszerűen arról van szó, hogy a célnak jobban megfelelő, kereskedelmi forgalomban kapható szoftverekkel helyettesítették a „lehallgatóeszközt”. A konkrétan meg nem nevezett szoftvert (szoftvereket?) ezen időszak alatt is „mindössze” tizenháromszor alkalmazták – legalábbis a jelentések ezt állítják.
A Carnivore (mely magyarul húsevőt jelent) viharosan kezdte életútját is: amikor 2000-ben kiderült, hogy létezik egy ilyen rendszer, s azt az FBI online „lehallgatásokra”, megfigyelésekre használja, az amerikai polgári szervezetek hevesen reagáltak az információ bejelentésére. Annak érdekében, hogy igazolva legyen a Carnivore használata, az USA kongresszusa 2001-ben legitimizálta az eszközt a Patriot Act nevű törvény elfogadásával. Ennek 216-os bekezdése szerint a nyomozóiroda bizonyos korlátok között úgy végezhet internetes megfigyelést, hogy ahhoz nincsen szükség bírósági engedélyre. Ennek során az FBI olyan információkat szerezhet be, mint e-mail- vagy IP-címek, de arra már nem jogosult, hogy a kommunikáció tartalmát is „lehallgassa” (engedély nélkül).
Maga a Carnivore egyébként csomagelfogó és -elemző eszközként látta meg a világot, ezt az ügynökök már eszközökkel együttesen használták bűnözők, terroristák megfigyelésére. A komplett rendszerrel az e-mailes üzenetek elcsípése mellett olyan feladatokat is képesek megvalósítani az FBI-nál, mint például egy bűnöző által meglátogatott weblap teljes, olyantén való rekonstruálása, ahogyan azt a gyanúsított látta.