Connect with us

technokrata

Hogyan látta a hétköznapi ember a londoni robbantást?

Kütyük

Hogyan látta a hétköznapi ember a londoni robbantást?

A fényképezésre is képes mobiltelefonok elterjedése sosem látott képözönnel szolgálhat egy-egy nagyobb katasztrófáról – mint például a múlt heti londoni robbantássorozatról.

Múlt héten csütörtökön, alig egy nappal azután, hogy kiderült, London rendezheti a 2012-es Olimpiát, több detonáció rázta meg a brit fővárost. Több száz ember sérült meg kisebb-nagyobb mértékben, a halottak száma pedig már meghaladja az ötvenet. A helyi rendőrség jelentése szerint még további holttestek rekedtek a föld alatt, a metrószerelvényekben, így az elhunytak száma emelkedhet.

Híradás mindenről, mindenkinek

Habár a profi szintű fotózást természetesen tanulni kell, és csak az elhivatottakból lesznek a szakma magas szintű művelői, egy mobiltelefonnal való kattintás a legtöbb embernek nem okoz gondot. Közülük sokan gondolták úgy a londoni eseményeket követően, hogy megörökítik a város látképét, a robbanás helyszíneit, az eseményeket átélő embereket, azaz (bizonyos szemszögből) önmagukat. Ezeket a képeket aztán a Weben meg is osztották egymással és a nagyközönséggel – többek között a Flickr.com oldalon bárki megtekintheti, hogyan is látta, látja a hétköznapi ember a történteket.

Miért olyan fontos ez a jelenség? Azért, mert a hétköznapi emberek mindenhol ott vannak, bármi is történik. A profi fotósok, hírügynökségek alkalmazottai természetesen jobb minőségű felvételeket készítenek, de csak késve érkeznek a helyszínekre. Az internetes képmegosztó weboldalak felhasználói és a webes naplók, azaz a blogok írói viszont szinte azonnal reagálnak minden helyzetre. Az információra, az események mihamarabbi megismerésére áhítozó internetezők a kamerás telefonok és az Internet révén még gyorsabban láthatják a történteket. A Yahoo által birtokolt Flickr site-on például a robbantást követő 8 óra alatt több mint háromszáz fénykép érkezett a témában.

Mindezt – a szinte rögtön érkező beszámolók jelentőségét és az arra való igényt – felismerte az olvasókból élő média is. A BBC például több olyan fényképet is közzétett, melyet olvasói, a helyszínen levő szemtanúk küldtek el számára. A The Guardian pedig olyan beszámolókat jelentetett meg, amelyeket a Weben adtak közre az érintettek.

„Nem félünk”

Megjelent ugyanakkor egy másik jelenség is az Interneten: mindazok, akik úgy érzik, hogy mások vagy akár önmaguk bátorítására van szükségük, közzétehetnek egy képes üzenetet egy direkt erre a célra létrehozott website-on. A „We´re not Afraid!” jelszó alatt futó webhelyen már ezernél is több ember üzent a londoniaknak és mindenki másnak – többek között a terroristáknak is -, hogy a történtek ellenére nem félnek. Az érdeklődést jól jellemzi, hogy az oldal elérése akadozik a nagy terhelés miatt.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés