Sajnos az asztali Linuxokat még mindig nem támogatják olyan mértékben a nagy gyártók, ahogy kellene. Ennek legfőbb oka a szabványosított drivertámogatás hiánya, a különböző disztribúciók, s a vásárlói igények alacsony volta. Az asztali gépek piacán továbbra is a Windowshoz készült gépekre telepítenek egyszerűen Linuxot az erre specializált rendszerintegrátorok.
A Dell továbbra is szolgál Custom Factory Integration (CFI) támogatással azoknak, akik nem-Windows rendszert szeretnének gyárilag, azonban a telepítéshez minden médiát a felhasználóknak kell szolgáltatnia. 2006 márciusában Michael Dell elnököt megkérdezték a Linux támogatásáról megemlítve, hogy mekkora lehetőségeket rejt a Linux a PC-k piacán. A kérdésre ezt válaszolta: “Ha a Linux összeállna egyetlen közös platformmá, akkor sokkal könnyebben tudnánk támogatni. Vagy, ha van olyan vezető verzió, amit mindenki elfogad, mi támogatjuk.” A többi nagy gyártó is hasonló problémákat fogalmazott meg a Linux támogatása kapcsán.
Ábra 2: ismert Linux disztribúciók
Ma a Dell kínál előre telepített Linuxot például az n sorozatú Dimension vagy az OptiPlex asztali modellek esetében, illetve a Precision Workstation termékvonalnál. Ezekhez a FreeDOS előre telepítve jár, hogy a felhasználóknak ne kelljen foglalkozni a Microsoft liszenszelési megoldásaival. A FreeDOS egy nem-Microsoft DOS-szerű környezet, amivel be lehet bootolni, vagy félkész állapotra hozni a rendszert, például egy Linux telepítése előtt. A trendeket figyelembe véve ezek a modellek háromféle árképzéssel jelennek meg: belépő szintű, üzleti szintű és vállalati szintű.
A piac alsó szegmenseiben a Great Quality OEM gyártó kínál olcsó asztali modelleket (a Fry’s Electronics-on keresztül). Ezek az eszközök a Linspire (korábban Lindows) operációs rendszert futtatják, ami egyszerű használatával kívánja megnyerni a vásárlókat. Ezek az asztali gépek $100-$200 dollár között kaphatók, monitor nélkül. Mivel a legtöbb gyártó a borotva élén táncol a nyereség tekintetében, kevesen engedhetik meg maguknak, hogy nagy mennyiségben bocsássanak ki Linuxszal telepített gépeket. 2005 végére viszont a Linspire több, mint 350 harmadik vonalbeli gyártó támogatását élvezte, így megindulhatott a harc a piaci részesedésért. Ez a Linuxra is jó fényt vet, hangsúlyozva az asztali vonal életrevalóságát.