Connect with us

technokrata

Távmunka: önmenedzselés, munkafegyelem

Dotkom

Távmunka: önmenedzselés, munkafegyelem

Déri Tamás tanár, szaktanácsadó – a Terminal.hu felkért szakértője – pontosította a félreértelmezett fogalmakat, és válaszolt kérdéseinkre.

Terminal – Várható-e a nők munkapiaci helyzetének javulása a távmunka révén?

Déri Tamás – A nők jelenlegi munkaerő piaci helyzetét több megközelítésből is lehet vizsgálni. Vannak olyan kutatások, amelyek kimutatták, hogy a nők elhelyezkedési esélyei valamivel jobbak, mint a férfiaké.

A problémák általában a gyermek vállalásakor, vagy a 45 év feletti munkavállalók esetében jelentkeznek erőteljesebben.

Magyarországon a foglalkoztatottság általános mértéke az alacsony. A fejlett gazdasággal rendelkező országokban az Internet megjelenése jelentős munkaerő piaci keresletet eredményezett, amely jelentős számú új munkahely létrehozását indokolta.

Magyarországon az Internet térhódítása lassabban történt, és nem idézett elő robbanásszerű változást.

A munkaerő iránti igény lassabban jelenik meg a munkaerő piacon.

A nők munkavállalását véleményem szerint leginkább a részmunkaidős foglalkoztatás (2-4 óra is!) elősegítése segítené. Tovább javítaná a helyzetet, ha ezeket a részmunkaidős feladatokat távoli helyről (távmunkában is) el lehetne végezni. A távmunkának az esélyegyenlőség általános javításában lehet jelentős szerepe.

Terminal – Szükséges-e a távmunka végzéséhez speciális tudás?

Déri Tamás – Mindenképpen szükséges a felhasználónál magasabb szintű számítástechnikai ismeret, és az elvégzendő feladatnak, szakmának kiváló ismerete!

Távoli munkahelyen általában egyedül dolgoznak az emberek. Szakmai, vagy technikai supportot (támogatást) jóval körülményesebben vehetnek igénybe, mint hagyományos munkahelyen dolgozó kollégáik.

A felmerülő problémák jelentős részét önállóan kell tudni kezelni, és orvosolni. Speciális képességeket igényel a távoli helyről történő kommunikáció is, mind a munkaadó, mind a munkavállaló esetében.

Az utasítást egyértelműen, érthetően, és értelmezhetően kell tudni kiadni, ezt az utasítást értelmezni, és megvalósítani kell tudni, az elvégzett feladatot pedig rendezetten, érthetően, értelmezhetően kell visszajuttatni a munkaadónak.

Az egyik Internet-szolgáltató a következő felhívást tette közzé: „Ha internetes szolgáltatásunk nem működik, küldjön egy e-mailt. Mi azonnal válaszolunk!”

Terminal – A törvény meghatározza-e, hogy ki adja a szoftvert, és ki felel érte?

Déri Tamás – A törvény arról rendelkezik, hogy munkát végezni csak a szoftver jogos felhasználójaként lehet. Akár munkaviszony keretei között, akár vállalkozói jogviszonyban, megegyezés kérdése, hogy ki biztosítja a munkavégzéshez szükséges eszközöket, és ki viseli a munkavégzés költségeit.

Munkaviszony esetében elsősorban a munkaadót terheli a felelősség, vállalkozói jogviszonyban pedig a megbízást teljesítő vállalkozót, -amennyiben ettől eltérő megállapodás nincsen.

Terminal – Hazánkban a legtöbb távmunkás (kényszer)vállalkozóként dolgozik, vannak-e törekvések ennek a rétegnek valamilyen módon történő „felszámolására”?

Déri Tamás – Nem értek egyet azzal a véleménnyel, hogy Magyarországon a távmunkások többsége kényszervállalkozóként dolgozna. Ezt semmilyen adat nem támasztja alá. Véleményem szerint a félreértés abból adódik, hogy hazánkban nagyon sokan kiegészítő tevékenységként próbálnak távmunkát végezni.

Ez a tevékenység másodállású vállalkozás, vagy önfoglalkoztatás formájában ölthet testet.
Azzal a törekvéssel mindenképpen egyet lehet érteni, hogy valaki a másodállású, vagy a kiegészítő tevékenységét próbálja olyan szintre fejleszteni, hogy az a későbbiekben az a teljes megélhetését is biztosíthassa.

Az önmenedzselés, a munkafegyelem, a munkavégzés minőségének területén óriási szemléletváltásra van szükség.
Napi munkában azt tapasztalom, hogy az emberek rendszeresen utasítanak vissza kisebb –nagyobb megbízásokat. A kifogások többnyire nem megalapozottak. A háttérben nagyon sokszor hibás önértékelés, bizonytalanság, rossz helyzetfelismerés húzódik meg. Ezeknek a problémáknak a jelentős részét speciális tanfolyamokon, készségek elsajátításával lehet orvosolni.

Terminal – Több olvasónk is jelezte: távmunkában kíván dolgozni, de nem tudja, mit tegyen. A köztudat még nincs felkészítve, várható ebben változás?

Déri Tamás – A munkaadók többsége nem távmunkásokat keres, hanem szakembereket, vagy szaktudással rendelkező embereket. Mérnököt, tanárt, programozót, adatrögzítőt, telefonos asszisztenst, újságírót, elemzőt, stb.

Az elhelyezkedés esélyeit alapvetően a korábbi munkatapasztalat, a képzettség, a tudás, a rátermettség határozza meg. Előbb a pozíciót kell megszerezni, utána kerülhet az szóba, hogy az elvégzendő munka távoli helyről is megvalósítható–e.

Aki távmunkát keres, az nem fog munkát találni!
Meg kell tudni fogalmazni, hogy konkrétan milyen pozíciót szeretnénk betölteni, milyen jártasságokkal, készségekkel rendelkezünk.

Az Európai Telekoordinációs Karriertanácsadó és Képző Központ hamarosan induló képzési programjai segíthetnek mind az önmenedzseléssel, mind a karrierrel, elhelyezkedéssel kapcsolatos problémák megoldásában.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés