Connect with us

technokrata

iGO Design Awards – Van ötleted, merre tovább?

Laptop

iGO Design Awards – Van ötleted, merre tovább?

Navigare necesse est.

A mobil navigáció hazai úttörője, az iGO GPS-navigációs szoftvert fejlesztő Nav N Go Kft. pályázatot írt ki a Magyar Iparművészeti Egyetem hallgatói számára, hogy ötleteket gyűjtsön a jövő mobil navigációs eszközeinek alapkoncepciójára. A cég a hannoveri CeBIT-en mutatja majd be az iGO Design Awards díjazottait.

Navigare necesse est – „Navigálni muszáj”
Ahogy az ókori latin mondás is mutatja, az utazás és a tájékozódás igénye az emberiség ősi korszakaiba nyúlik vissza. Az évezredes megfigyelések és az olyan ötletes találmányok, mint az iránytű vagy a szextáns együttesen vezettek el a rádiós iránymérés technológiájához, majd később a globális helymeghatározás módszeréhez.

Az űrtechnikát felhasználó műholdas navigáció alig egy évtized alatt vált a szigorúan katonai alkalmazásból a mindennapok részévé. Így ma a GPS berendezéseket a repülősök és hajósok speciális műszerei mellet megtalálhatjuk az olyan kisméretű készülékekben is, mint a hordozható kézi számítógépek vagy a mobiltelefonok.

Már fellőtték a GPS utódjának szánt Galileo rendszer első műholdját, ami becslések szerint 5 év múlva mintegy kétmilliárd felhasználó számára nyújt majd navigációs szolgáltatásokat négyméteres pontossággal.

Ilyen gyors fejlődés mellett nagyon nehéz megjósolni, mit hoz a holnap, az iDEA mégis erre a kérdésre keresi a választ.

iGO Design Awards – Út a jövőbe
Az iDEA pályázóinak arra a kérdésre kell válaszolniuk, hogyan illeszkedik majd mindennapi életünkbe a mobil navigáció a nem túl távoli jövőben. A pályázat kiírói új használati tárgyakra várnak kidolgozott koncepciókat, illetve már létező eszközök újragondolását kérik a hallgatóktól.

„Cégünk számára rendkívül fontos az innováció. A pályázat célja, hogy ötleteket gyűjtsünk a jövő mobil navigációs eszközeihez. Azért fordultunk a formatervezőkhöz, mert az emberek a jól megtervezett tárgyakon keresztül könnyebben elfogadják az új technológiákat.”– mondta Kőhalmi Krisztián a Nav N Go Kft. Művészeti Igazgatója a pályázat témaismertetőjén, melyet a Magyar Iparművészeti Egyetemen tartottak.

A pályázat szakmai védnökségét és a zsűrizést az esemény helyszínét is biztosító Formatervező Tanszék vállalta fel. Bárkányi Attila egyetemi tanár, tanszékvezető helyettes örömét fejezte ki, amiért a navigációval foglalkozó magyar társaság megkereste az intézményt. Korábban együttműködtek már játszótéri játékokat gyártó céggel, illetve orvosi műszereket tervező vállalkozással, a hi-tech piac felől azonban ez az első érdeklődés.

„Nagyon kíváncsi vagyok, milyen munkák fognak születni, illetve mennyire lódul majd meg a diákok fantáziája. A hallgatók a tervezéshez szinte teljesen szabad kezet kaptak, csupán az a kikötés, hogy az iGO GPS-navigációs szoftver arculatának megfelelő, és használatra alkalmas eszközöket álmodjanak. Éppen emiatt azonban a zsűrizés nem lesz egyszerű, hiszen valószínűleg sokféle, egymással nehezen összevethető pályamunka érkezik majd be. Az elbírálásnál fontos szempont lesz a mű innovációs értéke, a téma feldolgozása és az eszköz megvalósíthatósága.”– mondja Bárkányi Attila.

A hallgatók hasonló lelkesedéssel fogadták a kezdeményezést. A legtöbben már rutinos pályázók, hiszen a versenyeken való részvétel számukra kiugrási lehetőség.

„Természetesen a pénzjutalom is vonzó, de ezeknek a pályázatoknak főleg a kapcsolatteremtés a lényege, hiszen az egyetemen töltött öt éve alatt kell kialakítani magunknak azokat a köröket, ahol később dolgozni fogunk. Az iDEA esetében éppen ezért nagyon csábító, hogy a legjobbak munkái kikerülnek a CeBIT-re, amely a világ legnagyobb informatikai kiállítása. Itt minden esély megvan arra, hogy egy külföldi gyártó felfigyeljen a munkánkra, és esetleg további megbízásokat kapjunk.”– vélekedik Andrási László, a MIE hallgatója.

A rendezvényen jelen volt az egyik vezető hazai GPS-készülékeket forgalmazó cég képviselője, Mihály Petra is, aki a hallgatókat a piac által támasztott igényekkel ismertette meg:

„A navigációs szoftverek hatalmasat fejlődtek az utóbbi években, ám a készülékek külső megjelenése alig követte ezt a változást. A legtöbb GPS-vevő szögletes, szürke vagy fekete színű, egyértelműen férfias megjelenésű. Pedig az iGO egyszerű használatának köszönhetően napról napra több a női vásárlónk, akik igényelnék a színesebb, barátságosabb külsőt. Emellett érdemes azon is elgondolkodni, hogy a jövőben hol használhatunk még műholdas navigációt.”

A pályaművek leadási határideje február 20. Az ünnepélyes eredményhirdetés és díjátadó március 10-én Hannoverben, a CeBIT nemzetközi informatikai és telekommunikációs vásáron lesz. A két dátum között nem csak a Formatervező Tanszéken zajlik majd a zsűrizés, ugyanis ez időszak alatt a hazai és külföldi újságírók Interneten szavazhatnak majd a sajtó különdíjára.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés