Connect with us

technokrata

Az ENSZ és az Internet

Kütyük

Az ENSZ és az Internet

Összefoglaló cikkünk a világszervezet Internettel kapcsolatos múltheti tanácskozásáról.

Számos alkalommal írtunk már arról, hogy a Világháló jövőjére leginkább az interkontinentális hálózatot létrehozó Amerikai Egyesült Államok van hatással. Az észak-amerikai ország elsősorban az ICANN révén tartja kezében az Internetet, ám ez a hozzáállás, mikor a hálózat jelentős része már az amerikai kontinensen kívül esik, elavultnak tűnik. Az USA azonban nem kíván engedni privilégiumaiból, arra hivatkozva, hogy akkor az antidemokratikus, cenzúrát alkalmazó államok nagyobb befolyást kaphatnak az Internet felett.

A témában mégis konferenciát tartottak a múlt héten: a négynapos rendezvény az ENSZ égisze alatt zajlott Athénban. A görög főváros heves vitáknak adott otthont – míg egyesek az amerikai befolyás csökkentése mellett érveltek, mások (elsősorban emberjogi szervezetek) azokat az országokat hozták fel negatív példának, ahol napjainkban is diktatórikus rezsimek uralkodnak, nem ritkán bebörtönzik a szólásszabadságot követelő helyi internetezőket. Egy ilyen esetről mi is nemrég írtunk: egy hong kongi emberjogi szervezet számolt be arról, hogy Li Jianping egy internetes esszé megírása és terjesztése miatt kapott súlyos, több évre szóló szabadságvesztést. A szabad tájékoztatásért küzdő kínaira tavasszal bizonyították rá, hogy az ország területén kívüli website-okon még 2003-ban olyan tanulmányt jelentetett meg, amely az „állami tekintély aláaknázására” irányult. Jianping ugyanis az 1989-es, demokráciát követelő megmozdulásokról írt – vesztére.

Kína mellett azonban Tunéziát, Kubát és Iránt is felhozták az emberi jogokért küzdő szervezetek. Szerintük ha ezek az államok ugyanolyan jogkört kapnának az Internet jövőjének beleszólásába, mint az USA, az a Világháló végét jelentené. A párizsi Riporterek Határok Nélkül és az Amnesty International egyaránt küldött delegációt Athénba, hogy kifejtse álláspontját. A múlt hét hétfőn Viviane Reding, az Európa Tanács Információs Társadalom és Média tanácsának vezetője is felszólalt: „A szabadság, hölgyeim és uraim, néha veszélynek tűnik azok számára, akik nem értékelik az emberi szabadságjogokat, vagy ki akarják terjeszteni saját vallásos hitüket a világ egészére.” Reding sürgette az Internet átalakítását egy nyílt és cenzúramentes zónává.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés