Connect with us

technokrata

Minősítő minősítés: feltüntessük a névjegyünkön?

Dotkom

Minősítő minősítés: feltüntessük a névjegyünkön?

A tudás folyamatos és rendszeres frissítése a szakmai színvonal biztosításának kulcs.

A minősített szakemberek szükségessége mára nem kérdés: a saját rendszereiket működtető vállalatok a költségcsökkentési, biztonsági és megbízhatósági követelmények fényében tudatában vannak annak, hogy az informatikai rendszerek tervezése, kiépítése és működtetése csak a legújabb szakmai ismeretek mellett lehet eredményes. Hasonló a helyzet az informatikai szolgáltatásokat nyújtó cégeknél is, ahol a legmodernebb technológiákat alkalmazó megrendelők összetett, folyamatosan változó igényeire kell választ adni. Számukra a megfelelő szakmai minősítéssel rendelkező szakemberek alkalmazása sok esetben nem csak saját magukkal szemben támasztott követelmény, hanem egyben a megrendelőik szerződésben megfogalmazott elvárása is.

Tíz évvel ezelőtt, 1996-ban szerezte meg az első három magyar szakember a Cisco legmagasabb szintű szakmai elismerését, a Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE) minősítést. A Cisco nemzetközi szinten 1993-ban hozta létre a CCIE-t annak érdekében, hogy egységes viszonyítási pontot hozzon létre a legmagasabb szintű hálózati szakmai képzettség terén. A CCIE minősítés mára etalonná vált annak köszönhetően, hogy a lendületesen fejlődő hálózati informatikai iparág változásait rendszeres és kötelező vizsgákban kéri számon a már végzett szakemberektől is.

A Cisco megbízásából még 2005-ben készített IDC-tanulmány szerint 2008-ra az európai gazdaság versenyképességéhez szükséges fejlett hálózati technológiával foglalkozó szakemberekből Európa-szerte közel félmilliós hiány várható. A felmérésben megvizsgált 31 ország harmadában az ilyen irányú ismeretek iránti kereslet három év múlva több mint 20%-kal fogja meghaladni a kínálatot. A „deficit” mindenekelőtt a kelet-európai országokat, azok közül is elsősorban a nem EU-tagállamokat fogja súlyosan érinteni. A szűkös szakemberkínálat aaaakomoly kihívást jelent a szervezetek számára, hiszen amellett, hogy kontinensszerte megnehezíti a fejlett technológiák elterjedését, a vállalatok közötti versenyt és a gazdasági növekedést is hátráltatja.

Nézzünk csak meg néhány további, olyan minősítést, amit szintén fel kell tüntetnünk a névjegyünkön: a CISSP (Certified Information Systems Security Professional) nem vezetőknek szánt oklevél, hanem egy igazi rendszermérnöki tanúsítvány. Az (ISC)2 non profit, gyártó független intézet által kibocsátott papír a világ talán legjobban elismert oklevele a kategóriában, mely a széleskörű biztonsági szemléletmódon felül komoly technikai tudást is bizonyít. 2005-től a Budapesti Műszaki és Közgazdasági Egyetem CISSP vizsgaközpontnak ad otthont.

Az ISACA (Information Systems Audit and Control Association) által kiállított CISA oklevelet az 1969-ben alapított, 35 ezer aktív tagot számláló szervezet rendkívül szigorú megfelelési rendszere minden bizonnyal a legnagyobb presztízsű papírrá avatta. Ma ötezernél is több vezető beosztású CISA-t tart számon a szövetség, melyből 500 CEO vagy CIO pozícióban dolgozik. Az ISACA oldalain olvasható, hogy egy CISA oklevél átlagosan 10-15 százalékkal emeli meg egy-egy alkalmazott szakember illetményét. A CISA elismertségének titka, hogy nem csak megszerezni, de megtartani sem könnyű.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés