Az online együttműködésen alapuló platform egységes keretrendszert biztosít a különböző műholdas, légi, tengeri és szárazföldi érzékelőkből érkező adatok begyűjtéséhez és elemzéséhez. A mérési eredményeket közel valós időben közzéteszik egyrészt a nyilvánosság, másrészt az érdekelt kormányzati szervek és vállalatok számára, hogy a környezeti adatok értékelésével, ellenőrzésével és összefüggéseik elemzésével időben észlelhetővé váljanak a globális éghajlatváltozás hatásai.
“Az elmúlt fél évszázadban a NASA tudósai és mérnökei a globális klímaváltozás felderítésében is komoly szerepet játszottak” – mondta S. Pete Worden, a NASA Ames Research Center nevű kutatóintézetének igazgatója. “A NASA és a Cisco együttműködése keretében két világszínvonalú szervezet egyesíti technikai tudását és szakértelmét.” – hangsúlyozta.
Első lépésben több kísérleti projektet indítanak útjára, ilyen például a “Rainforest Skin”, amely a világ esőerdőinek állapotát figyeli. A mintarendszer a jövő év során készül el, és fontos mérföldkő lesz az átfogó érzékelőhálózat informatikai integrálásában. Emellett a kutatók azt is vizsgálják majd, hogyan lehet jól áttekinthető és hasznosítható információkat nyújtani az esőerdők által megkötött széndioxid mennyiség változásairól. Számos tudós hangsúlyozza, hogy az esőerdők irtásának hatására egyre több széndioxid kerül a légkörbe, és ennek többségét nem köti meg újra a növényzet. Ez jelentősen hozzájárul a globális felmelegedéshez.
“Az éghajlatváltozás káros hatásainak enyhítése döntő fontosságú a világ gazdasági és társadalmi stabilitása szempontjából” – mutatott rá John Chambers, a Cisco elnök-vezérigazgatója. “Büszkék vagyunk arra, hogy együttműködhetünk a NASA-val ebben a példamutató kezdeményezésben, és reméljük, hogy más vállalatok, intézmények és közcélú szervezetek is csatlakoznak hozzánk.”
A NASA percről percre folyamatos mérési adatokkal szolgál bolygónk egészéről az űrbe telepített, légi, illetve szárazföldi helyszíni műszereivel. A NASA egymaga többet fektetett az otthonunkul szolgáló bolygó megfigyelésébe és a klímaváltozás kutatásába, mint valamennyi nemzet együttesen.