Connect with us

technokrata

65 millió éves időutazás – szupertechnológiákkal

Smart home

65 millió éves időutazás – szupertechnológiákkal

Dél-Amerika legidősebb dinoszauruszai öltenek elrettentő méreteket…

Egy friss tanulmány szerint akár milyen nagy élőlények is voltak a dinoszauruszok, génállományuk igen csak aprócska volt. A kutatást végző tudósok 31 kihalt fajt hasonlítottak össze, és bizony arra a megállapításra jutottak, hogy az olyan óriás húsevők, mint a T-rex, viszonylag kicsi génállománnyal rendelkeztek. Az eredmények tovább gazdagítják ismereteinket a letűnt korok élőlényeiről, amelyek 230-65 millió évvel ezelőtt uralták a Földet, ám a mai napig izgatják fantáziánkat.

Annak ellenére, hogy 65 millió éve már nem léteznek, az amerikai Harvard és a brit Reading egyetemek szakemberei napjainkban vetemedtek arra, hogy megkövült csontsejtek nagyságából következtessenek a kipusztult állatok génállományainak méretére. De nem kell aggódni, kedves T-rex rajongók! A kis génállomány még nem jelent alsóbbrendűséget – utal erre az is, hogy a tüdős halaké jóval nagyobb, mint az embereké.

Mindenesetre a tanulmány szerint jelentős különbség van a főbb dinoszaurusz rokonsági ágak között. A kétlábú húsevő dinoszauruszok (theropodok) – ilyen például a Tyrannosaurus, az Allosaurus és a Deinonychus – génjeinek összessége (méretben) nagyban hasonlít a jelenleg élő madárfajokéra. Ugyanez megfigyelhető a kihalt óriásmadarakkal kapcsolatban is: Észak-Amerika kréta-időszaki üledékeiből ismert, a mai vöcskökre emlékeztető Hesperornis, mely a dinoszauruszok érájában élt, és a hatalmas, repülésre képtelen, húsevő, eocén rétegből föltárt (azaz már a dinók kora után élő) Diatryma esetében. Széles körben elfogadott a paleontológusok között, hogy ezek a madarak nem máshonnan, mint az apró tollú theropod dinóktól erednek.

A harvardi Chris Organ, aki egyébként a tanulmányt vezette, elmondta: „Az már világos, hogy a theropodok génállományának – beleértve a madarakét is – mérettartománya szűkre szabott.” Ám a növényevő ornithischianok – a páncélos Stegosaurus, az agancsos Triceratop és Styracosaurus, valamint a kacsás Maiasaura – ehhez képest hosszabb génállománnyal rendelkeztek, ami a jelenleg is élő krokodilokra és alligátorokra jellemző.

A genom-kutatásba nem vették bele a hosszúnyakú sauropodokat, mint például a Diplodocus-t sem.



Szólj hozzá!

További Smart home

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés