Connect with us

technokrata

Virtuális gép – valóságos profit

Dotkom

Virtuális gép – valóságos profit

Miközben minden figyelem az olyan ismert web 2.

0-ás cégekre irányul, mint például a Google, egy inkább csak szakmai körökben ismert vállalat, a VMware Inc. az internetgazdaság legfényesebb napjaira emlékeztető részvényárfolyam-növekedést ért el: augusztus közepi első tőzsdei kibocsátását követően egy hónap alatt 135 százalékkal növelte papírjai értékét. A hír azért nem keltett nagyobb figyelmet, mert amivel a társaság foglalkozik, az nagyon prózai dolog. Egy régóta ismert lehetőséget valósít meg új formában: speciális szoftvere tucatnyi komputert köt össze oly módon, hogy végül egyetlen nagyobb teljesítményű számítógéppé teszi azokat. Ezzel kevesebb hardver használatára van szükség, azaz csökkennek a cégek beruházási és üzemeltetési költségei. A vállalatok számos szervert használnak olyan egyszerű feladatok elvégzésére, mint a weboldalak kezelése vagy a termelési feladatok programozása. E gépek kapacitásai gyakran kihasználatlanok – ez a kiindulópontja az úgynevezett virtualizációnak, azaz a hardverek szoftveres összekötésével létrejövő önálló számítógép használatának. Ennek segítségével újabb hardvervásárlások nélkül rá lehet bízni a vállalati informatikai rendszerekre például az egyre gyűlő belső adathalmazok kezelését.

Iparági elemzők egyöntetű megítélése szerint a virtualizáció a személyi számítógépekhez kapcsolódó legforradalmibb technológia ebben az évtizedben – nyilatkozta Robert B. Crooke, az Intel üzletiügyfél-csoportjának vezetője.

Annyira lázban tartja az iparágat a virtualizáció, hogy a Novell saját új szervertermékéről azt nyilatkozta: a SUSE Linux Enterprise Server disztribúció talán legizgalmasabb újdonsága a kiszolgálóvirtualizáció lehetősége. A Novell egyébként a saját megoldását a cambridge-i egyetem által fejlesztett Xen nyílt forráskódú virtualizációs projektre alapozza.

A virtualizációs technológiák teljesítményére jellemző, hogy egy Power 6-os processzorral felszerelt IBM System p 570-es szerveren akár 160 virtuális szerver is üzemelhet – mondta el lapunknak Sándor Imre, a Polygon Informatikai Kft. System p üzletágának vezetője, majd hozzátette: a korábban egy-egy külön feladatra dedikált, az üzemidő 99 százalékában kihasználatlan szerverek helyett az üzemeltető a szervervirtualizáció segítségével egy-egy nagyobb teljesítményű, de a korábbi összes dedikált erőforrásnál lényegesen kisebb szervert 80-90 százalékig kihasználhat, miközben a sebesség nő, az adatbiztonság és rendelkezésre állás pedig nem csökken.

A VMware-ben talán éppen ezen okok miatt vásárolt többségi részesedést az EMC, a világ egyik legnagyobb tárolóeszköz-gyártója, amely most is 86 százalékos tulajdonnal rendelkezik a társaságban. A vásárlók sorban állnak, és a vállalkozásnak olyan ügyfelei vannak, mint a Merrill Lynch, a világ egyik legnagyobb befektetési bankja és a Chevron olajmulti. Az egyik veszély, amellyel a társaságnak szembe kell néznie, a Microsoft, amely az övéhez hasonló szoftverrel készül piacra lépni. Bár egyes szakértők szerint a VMware terméke megbízhatóbb, mint amilyen Windows-alapú riválisa lesz, ám a verseny mindenképpen azzal járhat, hogy kevesebbet kérhet programlicenceiért, mint most – írja a Business Week. Alátámasztja ez utóbbi állítást az is, hogy a Microsoft összes operációsrendszer- és szervervirtualizációs megoldása ingyenesen elérhető, ráadásul a magas rendelkezésre állás és a hibatűrés is ingyenesen része a szoftvernek, ami viszont a Vmware-nél csak igen borsos áron kapható. Ráadásul a redmondi cég rendelkezik olyan egységes virtualizációsmenedzsment-megoldásokkal és olyan jövőbe mutató virtualizációs technológiákkal is (például alkalmazás- és prezentációvirtualizáció), amelyekkel a VMware jelenleg egyáltalán nem – jelentette ki a Napi Gazdaságnak Budai Péter, a Microsoft Magyarország Kft. munkatársa.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés