Connect with us

technokrata

Szuperkicsi robot foltozhatja össze az embert

Smart home

Szuperkicsi robot foltozhatja össze az embert

Belénk injektálva a testünkben hozza helyre betegségeinket.

Míg az emberiség ősi vágyai egyik irányból a minél nagyobb tér, tudás, élmény megszerzése, másrészt hasonló érzéseket táplálunk az egészen pici dolgok iránt. Ennek eredménye a mobiltelefon, a PDA, a laptop, és ami mindezt lehetővé tette: a mikroprocesszor. Ugyanakkor nem csak az elektronikában van létjogosultsága a miniatürizálásnak – a gyógyításban csaknem ugyanilyen hatású előnyöket élvezhetünk például a laporoszkópiás műtétek és a lézerkések révén. A sci-fi írók már évtizedekkel ezelőtt megálmodták azt a gyógyítóeszközt, ami képes az emberi szervezetben célirányosan megtalálni a hibás részeket, és azt kijavítani.

Nos, az első ilyen történet (Fantastic Voyage) után több mint negyven évvel közeledünk a korábban csak fantazmagóriának tartott esemény valóra válásához. Arról persze nincsen szó, hogy embereket is miniatürizálnának, és mintegy tengeralattjárón, beküldenék őket egy emberi szervezetbe. Ám a kutatók olyan motorizált roboton dolgoznak, amely a véráramba bekerülve részben autonóm módon, részben külső irányítással „kalapálja helyre” a beteg szerveket. Szenzorjaival megfigyelheti az elváltozásokat, és az erről készített képeket továbbíthatja az orvos monitorára. Sőt, kicsiny sebészként bele is nyiszálhat az emberi testbe: vérereket zárhat el, lerakódásokat szüntethet meg, hogy csak néhány példát említsünk.

Ez a „microbot” ugyan nem nanoszintű szerkezet, de így is apró, számolt be az ausztrál Monash Egyetem nanofizikai laboratóriumának vezető kutatója. James Friend elmondása szerint mérete mindössze a milliméter negyedét teszi ki (250 mikrométer, ha így jobban tetszik). Egyértelmű előnye, hogy még olyan vékony bemetszésekre sincsen szükség, mint amilyet a modern, ám invazív eljárásoknál alkalmaznak az orvosok. A Journal of Micromechanics and Microengineering szaklapban megjelentek szerint Friend csapata egy olyan prototípust írt le, ami piezo-elektromosságon alapuló motorral működik. Az ezáltal biztosított energiával a fent leírt dolgok mindegyikére képes lesz majd a kicsiny robot: képek készítésére, mikroszkopikus méretű terhek (például hatóanyagok) célzott területre juttatására, vagy akár mikrosebészeti beavatkozásokra is. Egyelőre a megfigyelési feladat kifejlesztésére koncentrálnak a kutatók, hiszen ez a legkönnyebb feladat mind közül.

Az emberben óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy mi történik akkor, ha a kis robot meghibásodik, vagy befejezi küldetését. Ezekben az esetekben kiszűrik a véráramból, ugyanazon a helyen, ahol az injekciós tűből az erekbe jutott. Vagyis az ígéretek szerint nem marad az emberi testben a microbot.

Proteus – a prototípus

A hibája: még várni kell rá
A Proteus névre keresztelt szerkezet valós környezetben történő alkalmazására sajnos még várni kell: Friend ugyan lelkes és bizakodó a kutatásokat illetően, de elmondása szerint több évnyi munkára van szükség ahhoz, hogy a prototípus véglegessé válhasson. Érdekesség, hogy maga a Proteus név a Fantastic Voyage című filmben „tengeralattjáróként” használt eszköz után kapta a nevét.



Szólj hozzá!

További Smart home

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés