Connect with us

technokrata

Vírusfertőzés, Google „engedéllyel”

Dotkom

Vírusfertőzés, Google „engedéllyel”

Ismét kénytelen volt távolról telefonokat törölni az amerikai vállalat.

Nem ez az első eset, hogy be kell számolnunk korunk legfelkapottabb mobilkommunikációs eszközeit érintő támadásokról (ezekről bővebben itt és itt). A Google fejlesztette Android egyik nagy előnye, hogy a legálisan beszerezhető alkalmazások központosítva, az Android Marketről tölthetők le. A vállalat szigorú irányelvei nem engedik meg, hogy ártalmas, malware szoftver kerüljön a kínálatba. Vagy mégis? A Google ugyanis a minap kénytelen volt 21, digitális kártevővel fertőzött alkalmazást eltávolítani szoftverboltjából – és a felhasználók mobiltelefonjáról is.

Az „összes Android malware anyjának” nevezett trójaival (DroidDream) fertőzött programokra március elsején csapott le a „Google Rendőrség”. A különösen fertőzőnek tartott digitális kártevő nemcsak arra képes, hogy a termékről és az azt használóról információkat szerezzen, de további kódok letöltésével is megbirkózik, szélesre tárva a kaput a nem kívánt tevékenységek előtt. Közös jellemzője volt a fertőzött programoknak, hogy mind a Myournet nevű kiadótól származott – ám tovább már nem tudják kifejteni áldatlan hatásukat.

Ugyanakkor több, mobilbiztonsággal foglalkozó cég – például a Lookout – arra hívta fel a figyelmet, hogy a Google nem végzett alapos munkát. Állításuk szerint több mint 50 Android app tartozik a fentiekhez hasonlóan veszélyes körbe. Habár a keresőóriás „trójai gyilkos” döntését mindenki helyeselte, annak tempóját lassúnak minősítették. Amikor ugyanis először értesítették a vállalatot az ártalmasnak vélt alkalmazásokról, annak hivatalos csatornáin keresztül, akkor a cég képviselői – látszólag – fülük botját se mozdították. Amint azonban közvetlenül is felvették a kapcsolatot a Google-lel, azonnal beindult a tisztogató akció. Melyekre – úgy tűnik – egyre gyakrabban lesz szükség a jövőben.

Kártevőirtás távolról
Az Apple-höz hasonlóan a Google is rendelkezik egy úgynevezett „kill switch”-csel, vagyis olyan funkcióval, ami lehetővé teszi a vállalat számára a fejlesztői megállapodást megsértő alkalmazások távolról való eltávolítását – a felhasználó engedélye nélkül. Ezt használta fel a keresőóriás arra, hogy kitakarítsa azt a legalább 50 ezer telefont, amit megfertőzött a fent említett trójai. Ezek egy része ugyanakkor a digitális kártevő feljutása ellenére védett volt, mivel a Google az Android 2.2.2-es változatát már patch-elte, a 2.3-as (Gingerbread) verzió pedig eleve mentes volt attól a sérülékenységtől, ami lehetővé tette a trójai önműködő terjedését.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés