A hazai startup szcéna egyik legdinamikusabban fejlődő szereplője az OXO csoport: a 2014. szeptemberében történő indulása óta 15, technológia és design területén mozgó induló vállalkozást inkubál és finanszíroz az Oszkó Péter által vezetett szervezet és jelenleg további 13 céggel folytat szerződéses tárgyalásokat. A cég ezen belül az elmúlt félév során 8 projektnek szerzett illetve biztosított 500 millió forint feletti értékű finanszírozást.
A kezdeti szakaszban lévő startupok inkubációjával és nemzetközi piacokra juttatásával foglalkozó OXO idén 500 millió forintos kerettel tervezett gazdálkodni, azonban az eddigi befektetési tevékenységének gyorsaságára tekintettel ezt az év végéig meg szeretné duplázza. Az intenzív működés keretében a cég számos olyan innovatív megoldást vezetett be, amely mind az induló vállalkozásoknak, mind a befektetőknek komoly segítséget jelentenek. Ilyen például az üzleti döntéshozóknak létrehozott zárt, regisztrációhoz kötött platform, ahol a befektetők azonnal hozzáférhetnek a startupok üzleti tervéhez, tőkeigényéhez, valamint jelezhetik, hogy milyen anyagi keretek között érdekelné őket az adott induló vállalkozásba történő beszállás. Eddig mintegy 40 befektető regisztrált: kétharmaduk magyar, egyharmaduk külföldi illetőségű, kétharmaduk intézményi kockázati tőkebefektető, egyharmaduk üzleti angyal. Az OXO másik újítása az általa kezelt projekteknek nyújt segítséget a csapatuk bővítésében és fejlesztésében, illetve a megfelelő csapattagok megtalálásában: a http://talent.oxolabs.eu/ címen szeptemberben indult felületen a cég portfóliójába tartozó startup projektekhez lehet csapattagnak jelentkezni, illetve a projektek kereshetnek új csapattagokat. Jelenleg 3 keresés van folyamatban.
„Mindkét megoldás jelentősen lecsökkenti a befektetendő energiát: a befektetőknek szóló platform a kapcsolatok felvételére és információcserére fordítandó időt csökkenti le, a startupok csapatának bővülését támogató fórum pedig egyfajta direkt fejvadász felületként működik. Azért ezen területekre fókuszálunk, mert úgy látjuk, a startup ökoszisztéma hatékony működéshez és működtetéséhez ezeken a pontokon érdemes innoválni – ezt a hazai piacon ilyen egységes módon rajtunk kívül eddig senki nem oldotta meg” – mondta el Oszkó Péter.