Connect with us

technokrata

A tudatosság növelésének jelentősége a NIS2 irányelv bevezetése miatt

it biztonság nis2

E-gazdaság

A tudatosság növelésének jelentősége a NIS2 irányelv bevezetése miatt

A tudatosság növelésének jelentősége a NIS2 irányelv bevezetése miatt

A technológia világában lavírozva számos kihívással állhatunk szemben, mint a kiberbiztonsági fenyegetések. Annak érdekében, hogy ezeket elkerüljük, elengedhetetlen a fejlesztés az IT-területeken.

Ebben az ITSecure kockázatelemzési szolgáltatása nagyon sokat segíthet, de emellett szükség van még arra is, hogy minden fogaskerék megfelelő irányba forogjon. A munkatársak és a technológiai védelem szintén kritikus elemek a gépezetben.

Minden szervezet rendelkezik beléptető rendszerrel vagy jelszóvédelemmel, esetleg egyéni azonosítással. Ez magában hordozza, hogy megfelelő tudatossággal kell használni. Az emberi hiba pedig elkerülhető, ha megtesszük a megfelelő lépéseket.

Mi a szerepe az oktatásnak és milyen támadásokat lehet így hatékonyan kivédeni?

Talán nem kell külön kiemelni, hogy az oktatás létjogosultsága vitathatatlan, ami képes befolyásolni a szervezet gördülékeny működését. Akárhogy fejlesztjük az infrastruktúrát, az azt használó munkatársak lehetséges hibaforrást jelenthetnek megfelelő tudatosság hiányában.

A biztonsági rések befoltozása ezért minden szempontból igényli a segítséget. Itt jön a képbe a megfelelő oktatás kérdése, amivel a dolgozók tudatossága növelhető. Következésképpen a hálózat és a szervezet biztonsága megerősíthető.

Az emberi hiba jelenti azt a gyenge láncszemet a gépezetben, ami kizárólag releváns képzésekkel küszöbölhető ki. Akár a cég adatainak zárolására irányuló támadás kivédhető a munkatárs által, vagy csökkenthető a hamis e-mailek okozta adatlopás esélye is. Az adatátvitelre irányuló fenyegetések szintén idesorolhatók, ahogy a túlterheléses támadás vagy a kártékony szoftverek használata is.

Gyakori emberi hibák, amin javítani kell megfelelő képzésekkel

A hétköznapi munkát tekintve meg kell tenni azokat a lépéseket, amikkel a kiberbiztonsági védelem fokozható és szintén emberi hibaforrásként jelentkezhet. Itt gondolhatunk a gyenge jelszavak használatára. Nem elég, ha az “123 jelszó” alternatívákat elkerüljük, mert a speciális karakterek használatával is sokat segíthetünk.

Ezen túlmenően kritikus szerepet kaphat az a kérdés is, hogy soha nem használhatnak az alkalmazottak olyan szoftvereket, amik nincsenek naprakészen tartva. A frissítés megléte komoly károkat előzhet meg.

Az illetéktelen hozzáférés és az adatmegosztás szintén az emberi hibák alapvető elemei, amikor nem a biztonságos csatornát használja a dolgozó az adatok továbbítására, vagy kétes eredetű hálózatot használ.

Hogyan segíthetnek a vészhelyzeti protokollok?

Az oktatási tervben szerepelnie kell annak is, hogy mit kell tenni, ha baj van. Nem elegendő, ha a megfelelő szabályokat betartatjuk, mert az esetleges incidensek bekövetkezésének esélyével is foglalkozni kell.

Az esetleges károk minimalizálása érdekében elengedhetetlen a vészhelyzeti protokoll kialakítása, amit minden munkatársnak ismernie kell. Emellett pedig magabiztosan kell tudni használni, ami szigorú eljárásrendet is megkövetel a hatékony fellépés érdekében.


További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További E-gazdaság

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés