Connect with us

technokrata

Átlag 4,3 millió dollár kárt okoznak az adatlopások

data breach

Adatvédelem

Átlag 4,3 millió dollár kárt okoznak az adatlopások

Átlag 4,3 millió dollár kárt okoznak az adatlopások

Idén az esetek 82 százalékában a felhasználók megtévesztésével, így a sziklaszilárd tűzfalak megkerülésével jutottak be illetéktelenek vállalati IT rendszerekbe, és fértek hozzá pénzügyi, belsős, illetve személyes adatokhoz – áll a legfrissebb 2022 Data Breach Investigations Report nemzetközi kitekintést nyújtó összefoglalójában.

A sikeres behatolások leggyakrabban adathalász módszerekkel, rosszindulatú programok és az ellopott azonosítók segítségével valósultak meg. A betörésekkel okozott veszteség átlagos értéke nőtt 2022-ben. Az egy évvel korábbi 4,24 millió dolláról 4,35 millió dollárra emelkedett az okozott kár összeghatára. A főleg pénzügyi haszonszerzésre és részben kémkedésre irányuló támadások által okozott károk nagysága pedig főleg attól függött, hogy a megtévesztés áldozatául esett vállalati alkalmazott a céges informatikai rendszerben milyen szenzitív adatokat láthatott, kezelhetett a neki jutatott jogosultságok révén.

2022 Data Breach Investigations Report rámutatott, hogy az adathalászat továbbra is az aranykorát éli. A detektált támadások többsége (több mint 60%) a megtévesztő emailek, weboldalak használatával ért célba ebben az évben. Rögtön utána, de kisebb találati aránnyal (több mint 20 százalék) az ellopott azonosítók alkalmazásával, illetve személyiség felvétel (pretexting) révén igyekeztek illetéktelenek a számukra fontos, hasznot hozó vállalati információkhoz hozzájutni. Ezek kapcsán szintén döbbenetes tendencia rajzolódik ki. 2017. óta jelentősen, 30 százalékkal nőtt azon regisztrált esetek száma a világban, amikor a vállalati IT rendszerekbe eltulajdonított azonosítókkal törtek be. Ennél is riasztóbb trenddé vált az elmúlt évben, hogy a meghekkelt levelező szerverek 80 százalékát lopott hozzáférésekkel kompromitálták.

Mihály Tamás, a vezető magyar IT-biztonsági szakemberek együttműködésével alapított XS Matrix alapítója, a TheFence stratégája szerint a vállalatok csak akkor csökkenthetik igazán az őket fenyegető rizikót, ha az adatgazdák (jellemzően a középvezetők) pontosan meghatározzák és kockázati alapon időről – időre felülvizsgálják, hogy személy szerint ki, mihez férhet hozzá és elejét veszik a túlzott, a szükségtelen, illetve az összeférhetetlenséget jelentő jogosultságok kiosztásának. A szakember szerint azt muszáj tudomásul venni, hogy a támadások alól senki sem tud kitérni, ezért a vállalatoknak muszáj felkészíteniük a munkatársaikat és partnereiket a támadási kísérletek felismerésére.


További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További Adatvédelem

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés