Connect with us

technokrata

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás

Adatvédelem

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

Gyorsan nő a pénzügyi visszaélések száma és értéke hazánkban. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztkái szerint 2024. első félévében 109 ezer bankkártyával történő visszaélés történt, a főként a netbankos visszaéléseket jelentő elektronikus pénzforgalmi sikeres visszaélések száma kilencezer felé növekedett.

Amikor emailt, sms-t, Messenger, Viber, WhatsApp vagy más üzenetet kapunk, nem szabad rögtön megnyitni a hivatkozásokat, nehogy áldozattá váljunk. Érdemes odafigyelni, mert a bankkártyás csalásokban 5 milliárd forint, az elektronikus fizetési visszaélések során 19 milliárd forintot emeltek el sikeresen a csalók az idei első félévben magyar számlákról.

A bűnözők ma már sokkal eredményesebbek, ha a felhasználók adatait próbálják megszerezni netbankjukhoz, mintha a bankkártyáik adatait próbálnák ellopni. A netes vásárlásoknál a kétfaktoros azonosítás elterjedése miatt alig van esélyük a kártyákkal csalni a bűnözőknek, ezért inkább a felhasználónevet és jelszót próbálják a digitális banki csatornákhoz megszerezni.

A FOXPOST és a Mastercard közös társadalmi edukációs kampányt hirdetett azért, hogy minél kevesebben váljanak csalások áldozatává. A legfontosabb tanácsokat egy blogbejegyzésben ismertetik. A FOXPOST biztosította 250 csomagautomatájának felületét, hogy az edukatív kampány minél nagyobb körben, a lehető legtöbb embert érje el különböző (offline és online) csatornákon egyaránt.

Mindig legyünk résen!

A főszabály: „Gondold át kétszer, kattints egyszer!” A pénzügyi csalások során bankinak álcázott emailekkel, sms-ekkel és hanghívásokkal próbálják rávenni a bűnözők a felhasználókat, hogy vagy adják meg a felhasználónév és jelszó párosukat, vagy egy bankinak látszó oldalra lépjenek be.

Pénzügyeknél aranyszabály: soha ne kattintsunk ismeretlen linkekre, és ne hagyjuk magunkat sürgetni. Bankkártyával csak megbízható webáruházakban fizessünk, utalást pedig mindig a megszokott módon, netbankunkba belépve indítsunk! Legyünk óvatosak a túl kecsegtető ajánlatokkal vagy nyereményekkel szemben, a pénzügyeink mellett akár az online ismerkedés, a nyereményjátékok, de akár furcsa állásajánlatok kapcsán is!

Érdemes a biometrikus azonosítást bekapcsolni a netbanki okostelefonos applikációkban, így még ha be is jutnak a netbankba a csalók, nem tudnak utalást kezdeményezni a szükséges jóváhagyás nélkül.

Ha mégis megtörténik a baj, fontos a gyorsaság. Érdemes előre megnézni, hogy hogyan lehet akár bankkártyánkat felfüggeszteni, netbankunkat letiltani. Erre ma már a legtöbb banknál az applikációból is van lehetőség, így nem megy el idő az ügyfélszolgálat hívásával. Előrelátó módon érdemes a fizetési és utalási limiteket módosítani – inkább néhány alkalommal emeljük meg, ha több pénzt kell fizetnünk, utalni, minthogy egyszerre százezreket, milliókat emelhessenek le csalók a számlánkról!

A mesterséges intelligencia fejlődése a csalások módszereire is hat

Magyarországon az elmúlt másfél-két évben ugrott meg a pénzügyi csalások száma. Korábban védelmet biztosított a magyar nyelv, nem érte meg a fordítással vesződni a csalóknak. A mesterséges intelligencia azonban olcsó és hatékony segítséget adott a visszaélésekhez: chaten, emailen valós időben tudnak szinte tökéletesen magyarra fordítani.

Érdemes nem csak magunkat, családtagjainkat is felkészíteni: az idősebbek különösen védtelenebbek lehetnek a digitális csatornákon. E-mailben, telefonon és chaten is jöhet a csalási próbálkozás. Igen népszerű az online apróhirdetési platformokon keresztüli kísérlet, hiszen itt könnyen tudnak egy valós tárgyhoz kapcsolódni, jellemzően utánvétes fizetési megoldásnak álcázva akarnak bankkártya vagy banki adatokhoz hozzáférni.

Mivel a csalók ma már szinte tökéletesen másolják a hivatalos oldalakat, fontos a folyamatos ellenőrzés. Sokszor csak egy karakter eltérés van az email címben, a linkben. Sőt a látható szövegben valós linket adnak meg, csak az egeret felé húzva látható, hogy csaló oldalra akarnak vinni. A csalások elkerülése érdekében érdemes többször is megnézni a FOXPOST és a Mastercard társadalmi edukációs kampányának oldalán található tippeket, amelyek tíz különböző területen kínálnak hasznos tanácsokat.


További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További Adatvédelem

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés