Connect with us

technokrata

A chipgyártás egyesíthet két országot

Dotkom

A chipgyártás egyesíthet két országot

Minél több áll rendelkezésre egy termékből, annál alacsonyabb az ára (bizonyos határok között), ezt megtapasztalhattuk a memóriamodulok kapcsán is. A termelés felfutása tehát jótékonyan hathat az árakra is…

Tajvan nem mostanában szakadt el Kínától, melyhez sokáig tartozott. A szigetország státusa különleges: Kína nem tekinti külön államnak, ám Tajvan önálló országként viselkedik. Az Egyesült Államok szintén támogatja a szigetet, ahol számtalan félvezetőgyár található (többek között a világ egyik legnagyobbika, a TSMC is).

Kína viszont hatalmas ország, hatalmas üzleti lehetőségekkel, amiből a tajvaniak sem akarnak kimaradni. Egy nemrég hozott döntés szerint a szigetországbeli cégeknek lehetőségük nyílhat befektetni Kínában. Ugyanakkor sokan aggályukat fejezték ki, miszerint az együttműködés szorosabb függésbe hozza Tajvant Kínával szemben, aminek akár (újra)egyesülés is lehet a vége (ezt pedig nem szeretnék).

A tajvani hatóságok azzal indokolták döntésüket, hogy már húsz gyárban készülnek 200 milliméteres szilíciumszeletek a szigetországban, ám ezek költséghatékonyabb, 300 milliméteres változatait mindössze csak 2 helyen gyártják (a régebbi technológia átköltöztetését jelölték meg egyik célként).

Tőlünk ugyan távol esik a két ország, azonban a kapacitásnövekedésnek hosszútávon gyakran árcsökkentő hatása van, tehát egyáltalán nem mindegy, mi tűnik majd erősebbnek a tajvaniak szemében: a pénz vonzása vagy a szuverenitásuk iránt érzett félelem. A kapacitáshiány eddig is több neves cég (például a Via) termékeinek hiányában mutatkozott, tehát igencsak időszerű lenne a terjeszkedés.

Tovább

Kapcsolódó cikkek


Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés