Néhány óra alatt elveszítette piaci értékének harmadát a világ második legnagyobb médiacége, a Vivendi. A vállalat papírjainak árfolyama azután kezdett zuhanni, hogy a francia Le Monde állítása szerint a cég néhány könyvelési technikával 1,5 milliárd euróval növelte tavalyi nyereségét – ráadásul a médiacég könyveiben pontosan ekkora összeg szerepel a brit fizetős tévécsatorna, a BSkyB részvényeinek eladásából származó bevételként is.
Ugyanis korábban az Európai Bizottság ahhoz kötötte a Vivendi-Seagram fúzió engedélyezését, hogy a francia cég eladja a brit televízióban meglévő részesedését – amelyek azonban mégsem kerültek értékesítésre, ehelyett egy pénzügyi közvetítő vállalatnál vártak sorsukra. Azonban úgy tűnik, hogy a francia számviteli szabályok ilyen esetekre nem terjednek ki – ezért sem meglepő, hogy a könyvelési technikát többek között az Enron-ügy nyomán megszűnt Andersen könyvvizsgáló javasolta a társaságnak.
A Le Monde-nak nyilatkozó illetékesek szerint a Vivendi a könyvelési technika alkalmazásával egyszerre szeretett volna profitálni a francia és az amerikai számviteli rendszer kínálta előnyökből, valamint a brit adókedvezményekből.
Hab a tortán, hogy – a könyvelési botrány kirobbanásától függetlenül – a Moody´s hitelminősítő leminősítette a Vivendi hosszú távú adósságát – ugyanis az intézet szerint kétséges, hogy a világ második legnagyobb médiacége képes-e visszafizetni adóságait.
A negatív hírek nyomán kedden többször is felfüggesztették a Vivendi-papírok kereskedését a párizsi értéktőzsdén. Kora délután, a legutolsó felfüggesztéskor a részvények árfolyama 34,3 százalékos csökkenés nyomán 15,7 euró volt.