Connect with us

technokrata

Szoftverfeltörés kormányzati belegyezéssel?

Dotkom

Szoftverfeltörés kormányzati belegyezéssel?

Egy 22 éves, a Harvardon tanuló fiatalember szerint az Internet-szűrők sokkal inkább szűrik a publikus tartalmat, mint a pornót vagy az uszító szövegű weblapokat. Ennek okán a törvény erejét szeretné mozgosítani – hatósági engedélyt kíván szerezni a szoftver feltöréséhez.

Pár napja az Egyesült Államokban tanuló Ben Edelman arra az elhatározásra jutott, hogy változtat az internetes tartalomszűrők cenzúrapolitikáján. A 22 éves fiatalember szerint ugyanis ezek a szoftverek sokkal inkább a publikus tartalmat szűrik, mintsem a károsnak vélt anyagokat. Egy, az 1998-as évben született, szerzői digitális jogokra vonatkozó törvény, a DMCA (Digital Millennium Copyright Act) szerint azonban a digitális kóddal védett szoftverek feltörése illegális, s így büntetendő cselekmény – így Edelman csak akkor érheti el célját, ha sikerül változást elérni a törvényekben.

Ennek érdekében a bostoni szövetségi bírósághoz fordult azzal a kérelemmel, hogy engedjék meg számára a digitális zárként funkcionáló tartalomszűrők elleni hackelési kísérleteket. Mint ahogy az már lenni szokott, egy ilyen horderejű ügyben szinte rögtön akadnak támogatók – Edelman sem maradt magára, a New York-i American Civil Liberties Union, azaz az Amerikai Polgári Szabadság Uniója nevű szervezet felkarolta ügyét.

A fiatalember, állításának bizonyítására több ilyen tartalomszűrő által blokkolt oldalt is fel tudott mutatni: például a Seattle-i N2H2 cég szoftvere a mellrákkal foglalkozó, illetve az Ázsiai AIDS Közösség honlapját is elérhetetlenné teszi. Edelman úgy véli, ha létrehozhatna egy olyan eszközt, mellyel az indokoltnak nem tartott, ám mégis blokkolt tartalmú oldalakat elérhetővé tudná tenni a szűrő manipulálásával, mindenki jól járhatna.

A fiatalembernek ráadásul ennél nagyobb szabású tervei is vannak. Egy ilyen eszközzel ugyanis bármilyen, tiltottnak minősített oldal blokádja feloldható lenne – a világon pedig számos olyan ország van (például Szaud-Arábia vagy Kína), ahol bizonyos politikai vagy vallási okokból kormányzatilag letiltják egyes, meghatározott kifejezéseket tartalmazó website-ok elérését.

Ez azonban az egész ügy halálát is okozhatja, hiszen amennyiben bárki által meghackelhető lesz a szűrő, nem fogják megvásárolni, így nem is lesz mit meghackelni. De történhet fordítva is – a szűrővel le lehet blokkolni azokat a helyeket is, ahonnan egy ilyen, esetlegesen elkészült eszköz letölthető lenne.

Most még korai lenne megjósolni, mi lesz a végeredménye a jogi csatározásoknak, az viszont biztos, hogy amennyiben Edelman (és támogatói) nyernek, nehéz helyzetbe kerülhetnek a tartalomszűrő szolgáltatást nyújtó cégek.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés