A PanTel Távközlési és Kommunikációs Rt. nemrég vásárolta meg a Novacom alternatív távközlési szolgáltató vállalatot. Már akkor tisztán látszott, hogy az akvizícióval szinte az egyik legjelentősebb tranzakció ment végbe a hazai távközlésben. Erről, valamint a távközlés jelenlegi helyzetéről és a megoldásokról kérdezte a Terminal Törő Csabát, a PanTel Rt. vezérigazgatóját, az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesületének elnökét.
Terminal – A Novacom adásvételével valóban megindulhat a vállalati távközlési piacon a konszolidáció? Valóban forradalmi változások előtt áll a magyar távközlés?
TCs – Jelentős esemény az iparágban a Novacom megvétele. A távbeszélő koncessziókkal szétaprózott szolgáltatási piac konszolidációjához azonban még további felvásárlások is szükségesek. Véleményünk szerint folyamatos fejlődésre számíthat az iparág abban az esetben, ha a kormányzati hírközléspolitika következetes a piacgazdaság kiépítésében, az eurokonform piaci szabályozás fejlesztésében.
Terminal – A Pantel ereje a tranzakcióval jelentősen megnövekszik piacon, a cég a Novacommal elsősorban Budapesten erősödik. A párhuzamos kapacitások kihasználhatóságáról mit lehet tudni?
TCs – A PanTel az országos hálózatán elsősorban több telephelyes vállalatok és intézmények, továbbá társszolgáltatók számára nyújt szolgáltatásokat. Ehhez a tevékenységhez szolgáltatási szerződések alapján már évek óta hatékonyan használjuk egymás hálózatát.
Terminal – A konszolidáció ezen lépése káros-e a magyar piacra, vagy inkább a távközlési verseny élénkülése várható tőle?
TCs – Véleményünk szerint az iparág számára ez a vállalati konszolidáció a hatékony verseny lehetőségével jár együtt. Hatékony a verseny, ha az innovatív szolgáltatók megerősödhetnek, gazdasági teljesítményük nőhet. Ezt a folyamatot ezért a piaci verseny szempontjából is jónak tartjuk.
Terminal – Ön, mint az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesületének elnöke, hogyan látja a távközlés jelenlegi helyzetét, milyen megoldásokat lát az állapot javítására, és melyek hajthatóak végre ezek közül?
TCs – A magyar távközlési szolgáltatási piacon élénk a kereslet, van kínálat, a piac enyhe növekedésben van. Ezeket a tényeket az egészség jelének tekintjük. A korábbi várakozásainkhoz mérve azonban a piac bővülése kisebb. Az említett globális dekonjunktúra miatt is kevesebb befektetés realizálható, mint azt két-három éve prognosztizálhattuk. Ígéretes változásokat hozhat a kormányzat információs társadalom programja. Most folynak ennek a programnak a költségvetési tervezési munkái. Mi készek vagyunk üzleti erőfeszítésekre az információs infrastruktúra kiépítésére, megfizethető és biztonságos Internet szolgáltatások nyújtására a társszolgáltatók, illetve az előfizetők számára.
Terminal – Ön szerint mikorra várható a liberalizáció, és melyek ennek a feltételei?
TCs – A jogi liberalizáció a jogalkotás feladata. Ezen a területen az európai integráció, az ország csatlakozása szerintünk mindenképpen döntő lépés lesz. A korábbi monopolszolgáltatóknak nemcsak versenytársai, de évek óta szállítói is vagyunk a korábban már liberalizált piacokon. Az Európai Unió közös piacán a magyar szolgáltatók akkor lehetnek sikeresek, ha a belföldi piacok liberalizáltak. Az ország versenyképessége a tét, ezért úgy véljük, hogy a szolgáltatási piaci liberalizáció rövid időn belül a verseny élénkülésében és néhány év alatt a vezetékes piac átrendeződésében fog érzékelhetővé válni.
Terminal – A holland KPN sokáig el kívánta adni a PanTelt, azonban megfelelő ajánlat hiányában végül is a megtartása mellett döntött. Ez most már végleges, vagy egy esetleges kedvező ajánlat eladásra ösztönözheti a KPN-t?
TCs – A PanTel fő tulajdonosa, a KPN, annak idején a harmadik generációs mobil licencvásárlása miatti eladósodottsága okán keresett vevőt több távközlési üzletrészére. A KPN pénzügyi konszolidációja, hasonlóan a többi európai távközlési óriáséhoz, még nem fejeződött be. Az üzleti életben a változás természetes dolog. A távközlésben is tapasztalható globális dekonjunktúra hatásait minden cég időről időre másképpen próbálja meg kiegyensúlyozni, emiatt bonyolult folyamat a nemzetközi konszolidáció. A PanTel eladása nem aktuális.