Connect with us

technokrata

PowerStruXure – a logika és a lego-elv győzelme

Dotkom

PowerStruXure – a logika és a lego-elv győzelme

Skálázható adatközpont-architektúra az igény szerinti infrastruktúra kiépítéséhez.

[Sajtóközlemény] Ma már nemcsak a nagyvállalatoknál és az ISP- és ASP-központokban működnek adatközpontok (data center), hanem a korszerű informatikai környezetet kiépített kis- és középvállalkozásoknál is.

(Így van ez akkor is, ha az adatközpontot “szerverszobának”, router-teremnek nevezik. Az “adatközpont” elnevezés azt a helyiséget takarja, amelyben a vállalakozás informatikai eszköztárát üzemeltetik – magában foglalja a szerverparkot, a hálózati eszközöket, a telekommunikációs berendezéseket, a szünetmentes áramforrásokat, az egy-vagy háromfázisú villamosenergia-ellátást, a légkondicionálást, stb.)

Az adatközpont kiépítésének kulcskérdése, hogy a beruházó mennyire átgondoltan indítja a tervezést, majd a létesítmény létrehozását. A gyakorlat azt mutatja, hogy az üzemeltetés során jó néhány olyan szempont válik meghatározóvá, amelyre a tervezéskor még nem kellett – vagy éppen nem lehetett – komoly hangsúlyt fektetni. Már a helyiség kiválasztása is meghatározó: az éppen szükségesnél ne legyen nagyobb területű (hiszen a bérleti díj mindig magas) – ugyanakkor legyen bővíthető; külső energiaellátása és szünetmentes áramforrásai bármikor bővíthetőek legyenek; a helyiségben kiépítendő technikai infrastruktúra gyorsan kialakítható legyen – ám célszerű figyelembe venni az egyszerű költöztethetőséget is.

Ezek az elvárások érthetően ellentmondásban állnak egymással, hiszen sem a helyiség, sem pedig az adatközpont eszközei nem gumiból készülnek. A gyors felépíthetőség, az optimális helykihasználás, az igény szerinti bővíthetőség, az egyszerű költöztethetőség, a menedzselhetőség, az alacsony beruházási- és üzemeltetési költségek egyidejű megvalósítása igazi kihívást jelent az informatikai szakembereknek és az adatközpontok tervezőinek – hiszen a szünetmentes áramforrásnak, a klímaberendezésnek éppúgy működnie kell, ha csak tíz százalékos az adatközpont kiépítettsége, terhelése.

A minden elvárást kielégítő megoldást az APC PowerStruXure ™ (PSX, avagy a lego-elv szabadsága az adatközpontok kiépítésénél) elnevezésű rendszere kínálja. Az adatközpontok vadonatúj strukturális elképzelésének kidolgozása előtt ugyanis az APC szakemberei alapos kutatást végeztek. Több mint 500 gyakorlott szakembert kérdeztek arról: milyen gondokkal küzdenek az adatközpontok tulajdonosai, üzemeltetői. A válaszok kiértékelésénél a következő problémákat sorolták a legfontosabbak közé:
– bár hosszú távra kell tervezni, de gazdaságtalan azonnal megvásárolni a csúcsra-járatáshoz szükséges eszközöket (például: ha a középtávú tervekben egy 100 kW-os UPS szerepel, annak 10 százalékos leterheltsége rossz hatásfokot és túlzott költségeket okoz, nem is szólva a kábelezés túlméretetéséről és a hőveszteségről),
– a kezdetekben kihasználatlan eszközök felszerelése, üzemeltetése drága és fölösleges, jelentősen romlik a beruházás megtérülésének mutatószáma,
– állandó karbantartást igényel a kihasználatlan kapacitás is.

Végül arra a következtetésre jutottak, hogy a hagyományos módon kialakított adatközpontok ideje lejárt, új struktúrát kell létrehozni. Az APC tervezőmérnökei azzal előzték meg a kor gyakorlatban használatos megoldásait, hogy a PSX architektúrával nemcsak a szünetmentes feszültségellátás skálázhatóságát tették lehetővé, hanem a speciális rack-szekrényekkel a szabványos (19 inches) IT-eszközök gyors beépíthetőségét is felkínálták. Ezzel a megoldással az adatközpontok úgy bővíthetők, mintha valóban valamiféle IT-Legóval dolgoznánk – a PSX-rendszerek legfontosabb jellemzői a rugalmasság, skálázhatóság, költséghatékonyság.

A PowerStruXure ™ tulajdonképpen a logika diadala. Nem technológia csoda, sokkal inkább az IT-erőforrások elhelyezésének, szerelhetőségének logikusan felépített, optimálisan szervezett módja, amelyhez az APC megoldást kínál.

A lego-elv azt is garantálja, hogy minden vállalkozás IT-szakemberei megtalálják a számukra ideális PSX verziót. Egy olyan kisvállalkozás, amely az induláskor egy szerverrel és néhány PC-vel rendelkezik, biztosan talál hosszútávon is optimálisan működtethető PSX-megoldást.

Az APC három PowerStruXure ™ architektúrára épülő megoldást dolgozott ki, amelyek mindegyike magasfokú skálázhatóságot biztosít már alapkiépítésben is:

PowerStruXure ™ típusok
– “A” típus (egyfázisú bemenet)
– “B típus” (háromfázisú bemenet)
– “C” típus (háromfázisú bemenet)

– Kis adatközpont (30-150 m2, 2-12 kW)
– Közepes adatközpont (150-1500 m2, 12-200 kW)
– Nagy adatközpont (+ 1500 m2 + 200 kW)

Tekintettel arra, hogy a magyarországi piacon eddig főként kis és közepes méretű adatközpontokat építettek (illetve helyeznek üzembe a közeljövőben), elsősorban az “A” és a “B” típus iránt várható nagyobb érdeklődés.

A Microsoft az elsők között vásárolta meg az APC PowerStruXure ™ megoldását. Az Észak-Kaliforniában tavaly márciusban átadott Microsoft Technológiai Központban (MTC) komoly gondot jelentettek az áramkiesések, áramszünetek, a megoldást végül az APC szállította és a PowerStruXure ™ beváltotta a “nagyfokú megbízhatóság”-ként megfogalmazott reményeket.

“Miután beláttuk, hogy a legkorszerűbb energiaszolgáltatásra van szükségünk az adatközpontban, az APC megismertette velünk a PSX-architektúrát. Gyorsan beláttuk, hogy alapos kutatások, alkalmazott újítások és a valós helyzetekben elvégzett tesztekre volt szükség ahhoz, hogy a technológiát és alkotóelemeit kifejlesszék. Ugyanilyen gyorsan döntöttük el, hogy az APC PowerStruXure rendszert vezetjük be. Ma már ügyfeleink is láthatják, hogy a PSX – amelynek összeszerelésére és beüzemelésére néhány óra elegendő volt – olyan skálázható infrastruktúrát kínál, amellyel lehetséges az alkalmazások energiaigényeinek teljes körű biztosítása” – foglalta össze tapasztalatait a Microsoft MTC igazgatója.

A “fizess, ahogyan növekszel” modell már régóra él az üzleti világban, technológiai megoldást azonban eddig nem kínált a piac. A PSX biztosítja a beruházás maximális megtérülését (ROI = Return On Investment), miközben minimumon tartja az üzemeltetési költségeket – ezzel biztosítva, hogy a bevételek nagyobb részét inkább az értékesítési és marketing tevékenység valamint a szervizszolgáltatás javítására, illetve a fejlesztésekre fordíthassák.

A legfontosabb előnyök röviden:
– optimális helykihasználás (a hagyományos infrastruktúrájú adatközpontokkal szemben a PSX technológáival 20 százalékkal több hasznos – az infrastruktúra ellátására szolgáló – terület szabadítható fel),
– az előszerelt, szabványos elemeket tartalmazó rack-szekrények miatt egyszerű és gyors a telepítés,
– a PSX struktúrájú adatközpont egyszerűen bővíthető, költöztethető,
– az üzemközbeni (hot swap) építőelem-csere miatt alacsonyabbak a szervizköltségek,
– a redundáns kialakítás miatt magasabb szintű rendelkezésre állás biztosítható (a redundancia, azaz többszörös biztosítás lehet n+1, és 2n+1-es megoldás, utóbbinál minden kritikus építőelemből 2+1 áll rendelkezésre, ami gyakorlatilag a repülőgépek vezérlőberendezéseinek kétszeres túlbiztosítását másolja az informatikába).

***

Az 1981-ben alapított American Power Conversion (NASDAQ: APCC) piacvezető a globális, a teljes rendszert kínáló szünetmentes áramforrások (UPS), egyenáramú tápegységek, precíziós hűtőberendezések, kábel- és csatlakoztatási szolgáltatások területén, valamint a Nonstop Networking(tm) céljára történő áramszolgáltatás terén.

Az APC otthoni felhasználók és a vállalati szektor számára kifejlesztett integrált termékei, szolgáltatásai és kiegészítő eszközei javítják minden méretű elektronikai-, hálózati-, kommunikációs- és ipari berendezés rendelkezésre állását, kezelhetőségét és teljesítményét.

A társaság a 2001. december 31-én zárult pénzügyi évben 1,43 milliárd dollár árbevételt ért el. Az APC évek óta szerepel a világ legeredményesebb cégeit nyilvántartó Fortune 1000 és S&P 500 listákon. Az összes említett védjegy jogos tulajdonosaik birtokában van. Az APC-ről és globális végfelhasználói megoldásairól bővebben a kapcsolódó linkeknél.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés