Talán nem mindenki számára ismert, mi is az a rootszerver. Nos, ez olyan számítógép, amely az URL-eket numerikus adattá, IP-címmé alakítja át. Ezek révén képes bármely, az Internetet használó ember egy másik számítógépet elérni – tehát a rootszerverek munkája nélkül nem működhetne maga az Internet sem.
A Világháló struktúrájából következik, hogy több ilyen szerver is van szerte a Földön: az Egyesült Államok területén például 13 darab. Többek közt az UUNET, a NASA Ames Research Center, a Verisign, az USA hadseregének kutató-laboratóriuma, az ICANN, és az Internet Software Konzorcium rendelkezik ezen szerverek felett ellenőrzési jogokkal. Ezek közül 10 ráadásul igen biztonságos fizikai környezetben van elhelyezve. Ennek ellenére…
…hétfőn az Egyesült Államok területén levő 13 rootszerver mindegyike DoS támadáson esett keresztül, adta hírül a Washington Post. Az ottani idő szerint körülbelül délután 5 órakor kezdődött akció körülbelül egy órán keresztül zajlott, melynek folyamán a 13 szerverből kilenc (!) megadta magát. A felhasználók ugyan nem vették észre ezen számítógépek kiesését, de egyes vélemények szerint elég lett volna csak még egy szervernek kifeküdnie, és az e-mailküldés, valamint a böngészés igen lassúvá vált volna. Teljes leállás esetén az USA elektronikus telekommunikációs infrastruktúrája is komoly károkat szenvedhetett volna.
Ki tette? Erre egyelőre nem tudják a választ. Hogyan? Erre pedig (természetesen) nincsen részletekbe menő válasz – ami érthető is. Annyit már lehet tudni, hogy a DDoS, azaz distributed denial of service támadás érte a szervereket – tehát valószínű, hogy egy jól összehangolt, a világ több táján is tevékenykedő csoport okozta az elosztott támadást. Azt viszont nem tudni, mikor következik be egy még jobban kivitelezett, még hatékonyabb támadás, és hogy annak milyen következménye lesz…