Connect with us

technokrata

Gyógyír az IT-világ gyengeségére

Dotkom

Gyógyír az IT-világ gyengeségére

Köztudott, hogy egy nagyobb recessziót élt át az ipar az elmúlt évek során, s jelenleg is lábadozik. Egy IDC felmérés szerint nagy lökést adhatna egy aprócska változtatás…

…egészen pontosan az, ha többen használnának legális szoftvert annak kalózváltozata helyett. Ez az elemzőcég szerint új munkahelyek és üzleti lehetőségek létrejöttével járna, amely több milliárd dollárnyi pénzt pumpálna be a gyengélkedő szektorba. A Business Software Alliance, azaz a BSA által megrendelt tanulmány szerint ma tíz programból négy kalózmásolat.

Az 57 országra kiterjedő, a világ IT piacán szereplők 98 százalékát felölelő felmérés szerint ha a tíz százalékkal vissza lehetne még szorítani a szoftverkalózkodást, azaz, átlagosan csak 30 százalékos mértékű lenne, akkor ez a teljes világgazdaság számára nagy előnyökkel járna. Közel másfél millió munkahelyet teremtene ez a folyamat, a gazdaságot 400 milliárd dollárral növelné, ezzel összhangban pedig az adóbevételek is emelkednének, több mint 60 milliárd dollárral. Ezen plusz összeg révén pedig a kormányzatok olyan programokat finanszírozhatnának, mint az oktatás vagy az egészségügy.

Robert Holleyman, a BSA vezérigazgatója és elnöke szerint a szellemi tulajdon védelme ösztökélő hatással van a kreativitásra, amely új lehetőségeket tár fel az üzletben, a kormány(ok) és a dolgozó(k) számára egyaránt. Mint elmondta: ˝Ha a szoftverfejlesztők többsége szabályozott és védett keretek között értékesítheti termékeit, akkor több profitot is realizál. Ez pedig azzal jár, hogy megnövekszik az üzlet nagysága, tehát újabb és újabb emberek felvételére van szükség – azaz munkahelyteremtő hatása is van a folyamatnak. Ezzel együtt megnőnek az adóbevételek, így több pénz áll rendelkezésre a fontos állami feladatok ellátására.˝.

Már tapasztalhatók bizonyos eredmények: a felmérésben részt vevő országok közel kétharmadában 1996 óta átlagosan 10 százalékkal csökkent a kalózkodás mértéke. Ez – mint ahogy már fent említésre került – 60 milliárd dollárnál is több bevételt jelenthet adó formájában. A számok tükrében, mire elegendő ekkora összeg:
– több mint 30 millió iskolai számítógépre
– 32 milliónyi ember megfelelő egészségügyi ellátására
– közel 7 millió ember egyetemi tanulmányainak finanszírozására
– megközelítőleg 20 millió ember Internet-hozzáférésének biztosítására, 4 éven keresztül stb.

Értelemszerűen azon országok profitálhatják a legnagyobbat, ahol jelenleg is magas a kalózkodás. Ezek közé az államok közé tartozik például Kína (a szoftverek 82 százaléka illegális) és Oroszország. A szoftverkalózkodás visszaszorításában élen járó országok (Nagy Britannia, Japán, Amerikai Egyesült Államok) számára is fontos a szellemi jogok tiszteletben tartása – egy tíz százalékos javulás például az Egyesült Királyságban 150 millió dollárral járulna hozzá a nemzetgazdasági eredményekhez.

Az elemzés kiemeli a fontosságát a törvényi keretek létrehozásának, valamint az emberek megfelelő oktatásának. ˝A szellemi tulajdon védelmének erőssége a kulcs a gazdaság növekedésének felpörgetéséhez az információs korszakban.˝ – mondta Holleyman.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés