A Magyar Tudományos Akadémia épületében tartott rendezvény egyben helyszíne volt az „Év Leginnovatívabb Szoftverterméke” díj átadásának is, amelyet két magyar tulajdonú cég megosztva nyert el. A Terminal a ZORP tűzfalat fejlesztő BalaBit Kft. marketing menedzserét, Kiss Attilát kérdezte.
Terminal: – Gratulálok a díjhoz! Mihez kezd a BalaBit az első helyezettnek járó 2 millió forint rá eső részével?
Kiss Attila: – Az összeg inkább ahhoz járulhat hozzá, hogy a következő hónapokban a külföldi piacokon is meg tudjunk jelenni. Nem rég érkeztünk haza a CeBIT-ről, ahol nagyon sok európai és ázsiai partnerjelölttel tárgyaltunk. Minden jel arra mutat, hogy még ebben a félévben megkezdődhet a külföldi értékesítés.
Terminal: – Meglepődést okozott, vagy már lehetett rá számítani előre, hogy a BalaBit – igaz a VirusBusterrel közösen – nyeri a díjat?
Kiss Attila: – Kint a CeBIT-en hatalmas sikert értünk el a ZORP-al, ami elvileg feljogosíthatott volna bennünket az optimizmusra. Ennek ellenére, nem így történt. A kiállításon való megjelenésünkben főleg annak volt nagy szerepe, hogy támogassuk ezt a rendezvényt. Mind anyagilag, mind erkölcsileg. Meglepődni semmiképp nem lepődtünk meg, viszont örülünk, hogy a zsűri értékelte azt a szakértelmet és kitartást, ami a három éves fejlesztői munkát kísérte.
Terminal: – Miben különbözik a BalaBit tűzfala a konkurenciáétól?
Kiss Attila: – A ma létező, hagyományosnak mondható tűzfalak egy evolúciós fejlődés következtében alakultak ki olyan eszközökből, melyeket eredetileg nem határvédelmi feladatokra terveztek. Ebből következőleg ezeknek a szoftvereknek az architektúrája, rendszermagja elavultnak tekinthető. Egyszerűen a technológia korlátai nem teszik lehetővé, hogy alkalmasak legyenek megfelelni a jövő által támasztott követelményeknek.
A ZORP fejlesztői minden létező megoldást kidobtak és egy teljesen új rendszert terveztek. Kompromisszumok nélkül. Az új rendszernek több olyan tulajdonsága is van, ami külön-külön is megkülönbözteti minden más tűzfaltól, és egyszersmind alkalmassá teszi kiterjedt, nagybiztonságú hálózatok védelmére. Minden bizonnyal, a ZORP által mutatott irányba fog fejlődni a hálózati határvédelem. Ez a technológia annyival jobb a jelenleg piacvezető termékekénél, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Terminal: – Milyen alapelvek alapján pontozott a zsűri? Mi volt az, amivel a többi versenyző cég elé került a BalaBit?
Kiss Attila: – Úgy látom, nagy jelentőséggel bírt a számukra, hogy egy kis hazai cég fejlesztette ki a világ jelenleg létező legjobb tűzfal technológiáját. Ez egy olyan innovatív fejlesztés, amire büszke lehet az ország, és példaként lehet állítani a hazai fejlesztőcégek elé. Biztos vagyok benne, hogy a sikeres nemzetközi megjelenésünk és az ebben rejlő értékesítési potenciál is meggyőzően hatott a zsűri tagjaira.
Terminal: – Hogyan látja a hazai IT szektor helyzetét?
Kiss Attila: – Sokat lehet hallani arról, hogy az IT szektor, ezen belül is főleg a fejlesztés – Magyarország stratégiai jelentőségű iparágává kell váljon. A BalaBit sikerei bizonyítják, hogy ez így is van. Azonban a gazdaság számára sokkal többet jelentene, ha számos hazai vállalat érne el közepes, kevésbé látványos sikereket, mint néhány – hozzánk hasonló – kiemelkedő eredmény. Ehhez jelenleg nem adottak a körülmények. Az oktatási rendszerbe nem kerülnek be időben az új technológiák, ezért a pályakezdőknek csak kis része alkalmas arra, hogy továbbképzés nélkül produktív munkát végezzen. Hogy ez ne így legyen, nyilván erősíteni kellene a szakma és az iskolák kapcsolatát. Bizonyára sokat segítene, ha az állam kellőképp támogatná, hogy cégek tanműhelyeket, laborokat hozzanak létre az oktatási intézményeken belül. Az infrastruktúra magas költségei és a sokszor átláthatatlan jogi helyzet sem éppen előre húzza a vállalatokat. Mindezek ellenére optimista vagyok, mert a dolgok jó irányba alakulnak. Már csak a sebességet kellene növelni.