Connect with us

technokrata

Szélessávú Internet a kormányprogramban

Dotkom

Szélessávú Internet a kormányprogramban

Kérdéseinkre Márfai Péter, az MSZP-frakció Informatikai és Távközlési Munkacsoportjának vezetője válaszolt.

Az MSZP Országgyűlési Képviselőcsoport Informatikai és Távközlési munkacsoportja elkészítette a „2005, 2006 a szélessávú Internet évei” című programját, amely az internetes hozzáférések közül a szélessávú Internet elterjedésére fektet nagy hangsúlyt. Kérdéseinkre Márfai Péter, az MSZP-frakció Informatikai és Távközlési Munkacsoportjának vezetője válaszolt.

Terminal – Mit tartalmaz az MSZP Országgyűlési Képviselőcsoport Informatikai és Távközlési munkacsoportjának frissen elkészített programja?

Márfai Péter – A „2005, 2006 a szélessávú Internet évei” a munkacsoport álláspontját tartalmazza, amely a frakcióban is tetszést váltott ki.

Terminal – Mit ölel fel?

Márfai Péter – Magában foglalja mindazt, amit a következő két évben a kormányprogramon belül az infokommunikáció területén fontosnak, és támogatásra érdemesnek tart a munkacsoport.

Terminal – Melyek ezek, és miért?

Márfai Péter – Az Internet-penetráció növekedésén belül lényeges feladat a szélessáv elterjedése és bővítése, hiszen a műszaki és gazdasági fejlődés is erre mutat.

Terminal – Kiknek kedvez ez?

Márfai Péter – A szélessávú hozzáférés nemcsak a felhasználók számára lényeges, hanem szolgáltatói oldalról is: az adókedvezmények kedvező körülményeket teremtenek az ilyen jellegű műszaki feltételek terjesztésének.

Röviden a programról
A Nemzeti Szélessávú Stratégiában foglaltaknak megfelelően a lakosság 90%-a számára 2006-ra elérhető (megrendelhető) lesz az ADSL. Összhangban a Közháló programmal és a Nemzeti Szélessávú Stratégiával – a következő 2 évben újabb 450 településen lesz ADSL szolgáltatás, 2006. végén pedig az előfizetők száma meghaladja a 400.000-et. A kormány a közoktatás, a szakoktatás és a felsőoktatás minden intézményében kiépíti a szélessávú Internet kapcsolatot, valamint ezt az egészségügyben minden kórház és szakrendelő részére is biztosítják. Ezzel Magyarország a most csatlakozott országok között megőrzi vezető helyét és felzárkózik a nyugat-európai országokhoz az Internet és az infokommunikáció használatában.

Az infokommunikáció és az informatikai eszközök elterjedését, az információs társadalom kiépülést adópolitikai eszközök is segítik. 2005-2006-ban a kormányprogramban ezt több adópolitikai elem is támogatja; a kormány költségvetési támogatást ad a számítógépek és az Internet-eléréséhez szükséges eszközök vásárlásához, valamint az Internet-használathoz, emellett 2003. január 1-jétől fejlesztési adókedvezmény igényelhető legalább 100 millió forintos szélessávú Internet-beruházásra. Az adókedvezmény előnye a közvetlen állami támogatásokkal szemben, hogy a költségvetésnek nem egyszerre, a beruházási szakaszban kell kifizetnie, hanem az csak a beruházás megvalósítását követően – a cég nyereségének függvényében – általában több év alatt vehető igénybe.

Az elmúlt két és fél évben megduplázódott az Internet előfizetések száma Magyarországon, az ADSL lefedettség ma hazánkban közel 75%-os, gyakorlatilag minden, 10.000 lakos feletti településen elérhető a szélessávú technológia. 2003-2004-ben az állam nemcsak adókedvezménnyel, hanem fejlesztési pályázatok útján is támogatta a szélessávú infrastruktúra fejlesztést. Az NFT részeként a támogatások EU forrásokon keresztül is folytatódnak.

A szélessáv fejlesztése az e-Europe program kiemelt jelentőségű fejezete, az EU minden tagállamában támogatással, kedvezményekkel ösztönzik a piaci szereplőket a fejlesztésekre. A magyar program megfelel az EU irányelveknek és követi a nyugat-európai példákat.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés