Connect with us

technokrata

Vírusirtó programot kritizált, ezért beperelték

Dotkom

Vírusirtó programot kritizált, ezért beperelték

Börtön várhat egy antivírus szoftver hibás működésére figyelmeztető kutatóra.

Még 2001-ben kezdődött a történet, amikor a francia Guillaume Tena több sebezhetőséget is felfedezett a Tegam International által fejlesztett Viguard antivírus szoftverben. A párizsi székhelyű cég termékének hibáiról 2002. márciusában jelentetett meg egy összefoglaló elemzést a francia, IT-biztonsággal foglalkozó kutató. Ezt azonban a Tegam nem vette jó néven, s jogi lépéseket kezdeményezett Tena ellen, melynek eredménye egy idén, január negyedikén megkezdődött tárgyalás lett. A felperes azt akarja bebizonyítani, hogy a kutató szerzői jogokat sértett cikkével, és négyhónapnyi börtönbüntetést valamint 6000 euró kártérítést óhajt ellentételezésül látni a történtekért. A Tegam szerint durván 1 millió euró káruk származott az ügyből.

Tena weboldala szerint kutatásaiban elemezte, hogyan működik a program, bemutatott néhány biztonsági hibát illetve teszteket valós vírusokkal. Azt akarta bebizonyítani, hogy – szemben a cég reklámbeli állításával – a szoftver valójában nem képes a vírusok 100 százalékának észlelésére és megállítására. A jelenleg a Harvardi Egyetemen dolgozó kutató szerint a Tegam meglehetősen furcsán reagált állításaira: első „nekifutásra” terroristának bélyegezte a hibákra rámutató szakembert. Ezt követően panaszával jogi útra terelte a dolgot, melyben a cég javára ítéltek abban a tekintetben, miszerint Tena megsértette a francia szerzői jogokat a Viguard forrásrészleteinek nyilvánossá hozásával.

A kutató weboldalán a fogyasztók védelmének felemlítésével igyekszik csökkenteni vétségét: szerinte ha az IT-biztonságban dolgozó független szakemberek számára nem engedélyezett biztonsági hibák ilyentén felfedése, akkor a vásárlók csak a marketingszövegek alapján tudják majd megítélni a szoftverek minőségét. „Sajnálatos módon úgy tűnik, hogy errefelé tartunk Franciaországban és talán Európában is.” – mondta Tena – „Az egészet ahhoz lehetne hasonlítani, mintha egy nagy gépkocsigyártó vállalat rossz fékekkel értékesítené autóit. Tegyük fel, hogy felfedeztem a problémát, majd kinyitottam a motorháztetőt és készítettem pár képet azért, hogy bizonyíthassam igazamat, ezt követően pedig közzéteszek mindent a website-omon. Mindezek után jön a gyártó, és beperel.”

Philip Argy, egy szellemi tulajdonjogokkal foglalkozó ausztráliai cég egyik vezetője szerint, ha hasonló esetre kerülne sor a szigetországban, igen valószínű, hogy a vád nem nyerhetne, mégpedig egy olyan megfontolás miatt, amit az ausztrálok „fair comment provisionnek” hívnak. Szerinte ugyanis Tena nem tett mást, mint olyan kódrészleteket közölt, melyek komoly hibákra világítanak rá a szoftverben. Olyan hibákra, melyek megléte miatt a program vírusként bánhat teljesen ártalmatlan alkalmazásokkal.

A végső döntés március 8-ára várható az ügyben.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés