Az IBM és a Dassault Systémes új PLM (termékéletciklus-kezelési) megoldást jelentett be, amely a hatékonyabb tervezést és a felgyorsított innovációt segíti azáltal, hogy lehetővé teszi a projektek során keletkezett adatok és tudás újrafelhasználását más projektekben is, a mindenkori környezethez igazítva. Az iparvállalatoknál készülő új tervek és termékek gyakran 70-80 százalékban a korábbi projektek során is alkalmazott adatokra és ismeretanyagra épülnek. A Generative Mechanical Design (GMD) megoldást alkalmazó vállalatok akár 50 százalékkal lerövidíthetik a tervezés időtartamát és további 60 százalékkal a gyártását illetve az összeszerelését.
A GMD, a Dassault Systémes által fejlesztett IBM PLM megoldás egy már a gyakorlatban is jól bevált eszköz, amely hozzásegíti a gyártócégeket termelékenységük, nyereségességük növeléséhez és befektetéseik gyorsabb megtérüléséhez. A rendszer az IBM új, integrált PLM Express portfóliójának fontos komponensén, a Collaborative Generative Design (CGD) platformon keresztül áll rendelkezésre; a PLM Express elérhető árfekvésének köszönhetően a közepes méretű vállalatok számára kínál előnyös PLM megoldást. Alkotóelemei a CATIA V5 tervező és tudásközpontú (“knowledgeware”) alkalmazások, az együttműködést és a biztonságos adatelérést szolgáló SMARTEAM, valamint a Generative Design Practices (GDP) Companion gyakorlati oktatóprogram. Ez utóbbi az oktatási anyagokon kívül terméksablon mintákat is tartalmaz, amelyek megkönnyítik a generatív tervezés legjobb gyakorlatainak elsajátítását, és elősegítik az új generatív tervezési szemlélet sikeres meghonosítását.
A GMD megoldás több oldalról is hozzájárul a terméktervezési folyamat egészének felgyorsításához, valamint az innováció kiteljesítéséhez:
- A létrejött tervezési ismeretek rögzítésével és újrafelhasználásával;
- Az ismétlődő és monoton tervezési feladatok automatizálásával;
- A tervezési szabályok egységes alkalmazásával a szabvány alkatrészek használatán keresztül;
- A tervező, szimulációs és gyártási részlegek fejlettebb együttműködésének megvalósításával.
Az élvonalbeli ipari automatizációs rendszereket gyártó Sanyo Machine Works, Ltd. a GMD megoldás egyik legelső alkalmazója. 2002-ben indították útjára a “Sanyo Machine Digital Innovation, Initiative, Integration” nevet viselő innovációs projektet, amely jelentős nyereségnövekedést hozott a vállalat számára; ez abból adódott, hogy a fejlesztésre fordított összidő 50 százalékkal, az alkatrészek száma 25 százalékkal, a végső összeszerelési fázisban jelentkező hibák 40 százalékkal, a gyártási idő pedig 60 százalékkal csökkent.
A GMD megoldás bevezetése technológiai előnyt biztosított a Sanyo Machine Works számára versenytársaival szemben, és az innovatív termékfejlesztés által hozzásegítette a céget versenyképességének növeléséhez. Ez a projekt elsőszámú prioritást élvezett. Jelentős eredményeket ért el a vállalat a termékminőség terén is. A végső összeszerelés során felfedezett hibák száma 30-40 százalékkal lett kevesebb. Ezen túlmenően, most már az egyre rövidebb átfutási időt követelő ügyfelek igényeit is figyelembe tudja venni.
„Az iparvállalatok olyan óriási kihívásokkal néznek szembe, mint a globalizáció, ami igen erős nyomást gyakorol rájuk, hogy versenyben maradásuk érdekében növeljék termelékenységüket. Fontos, hogy reagálni tudjanak a megújuló és növekedő gazdaság által generált piaci lehetőségekre.” – közölte Hervé Rolland, az IBM Product Lifecycle Management Solutions részlegének EMEA-szintű elnökhelyettese. „A GMD megoldás az alacsony költségek és árak biztosításával, továbbá az innovatív termékek kiváló minőségével hozzájárul e vállalatok versenyképességének növeléséhez. Így ugyanis felkészültebben és gyorsabban tudnak majd reagálni vásárlóik elvárásaira.”
Az IBM és a Dassault Systémes már a gyakorlatban is jól bevált PLM megoldásai hozzásegítik a gyártócégeket termelékenységük, nyereségességük növeléséhez, befektetéseik gyorsabb megtérüléséhez.