Connect with us

technokrata

“Zombiországok” fenyegetik az Internet működőképességét

Dotkom

“Zombiországok” fenyegetik az Internet működőképességét

Az Internet-szolgáltatóknak még jobban ki kellene venni a részüket az internetes fenyegetések elleni küzdelemben.

Az úgynevezett zombi hálózatok (zombie network vagy botnet) olyan szinten okoznak már problémát, hogy közös erővel kell fellépni ellenük, közölte az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Tanácsa még májusban. Ezalatt a megfogalmazás alatt azt kell érteni, hogy az Internet-szolgáltatóknak – habár sokuk már most is rengeteget tesz a digitális kártevők kiszűrése végett – még komolyabban kell venniük ezeket a veszélyeket. A botnetek terjedése ugyanis nemcsak az ügyfeleik elégedettségének mértékét csökkenti, hanem az Internet egészére is negatív hatást gyakorol.

Oly mértékben sokasodnak és növekednek a zombi PC-ből álló hálózatok, hogy az azok elleni védekezést az ISP-k egyszerűen már nem hagyhatják csupán a felhasználóra. Amennyiben azonban összetettebb szűrőket vetnek be a digitális pestis ellen, akkor az mindenképp felveti azt a problémát, hogy hogyan oldják meg az adatforgalom monitorozását a felhasználó magánszférájának csorbulása nélkül.

Karantén, ingyenes védelem, forgalomkorlátozás, lecsatlakoztatás

Az FTC arra hívta fel a szolgáltatók figyelmét, hogy tegyenek meg minden szükséges lépést, ha úgy érzékelik, hogy zombik vannak saját hálózataikban: helyezzék karanténba a megfertőződött számítógépet és nyújtsanak segítséget a felhasználóknak a PC „kitisztításához”. A Microsoft szintén kiállt az ISP-k komolyabb beavatkozása mellett. A szoftveróriás támogatása nem véletlen, hiszen járványszerű jelenségről van szó, amiben bizony nagyrészt a redmondi vállalat operációs rendszerei érintettek. Járványszerű: a McAfee jelentése szerint az áprilistól júniusig terjedő időszak alatt a botnetekkel kapcsolatos incidensek száma elérte 13 ezret – ez pont a négyszerese az azt megelőző, hasonló időtartamú időszak alatt mért értéknek.

Azt nem lehet az ISP-k „szemére vetni”, hogy semmit sem tesznek a helyzet javítása érdekében. Az USA nagyobb szolgáltatói (America Online, Earthlink, Cox stb.) például ingyenes desktop biztonsági szoftvert kínálnak felhasználóknak, amelyek tűzfalat, antivírus alkalmazást és néha még spyware ellenes programot is tartalmaznak. Itthon is egyre több példa akad arra, hogy egy-egy szolgáltató például ingyenes spamszűrést vezet be a hozzá beérkező e-mailek részére, és Magyarországon is megtalálhatók olyan e-mailszolgáltatók, akik prémiumszolgáltatásként teljeskörű védelmet kínálnak.

Habár egyes ISP-k bizonyos portok forgalmát is tiltják, mégsem érik el ezzel a kívánt hatást. Emellett ugyanis szükség van a felhasználók oktatására is, illetve rá kellene ébreszteni az internetezőket arra is, hogy az ismert szoftversebezhetőségekre megjelenő javításokat mihamarabb telepítsék fel. A legdrasztikusabb javaslatok között szerepelt az a felvetés, miszerint a fertőzött számítógépeket egyszerűen le kellene csatlakoztatnia a szolgáltatónak addig, amíg a PC-ről el nem hárították a digitális kártevőket.

Zombibarlang

A világ 5 legnagyobb „zombi szülőhelye”, vagyis az az öt ország, ahol a legtöbb fertőzött számítógép található, adja az „öntudatlanná vált” PC-k több mint felét. Kína jár az élen több mint 200 ezer botnetben részt vevő komputerrel, második az USA 180 ezer körüli értékkel, míg Németország a harmadik, Dél-Korea a negyedik és Brazília az ötödik.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés