Az IIN koncepció
Az IIN célja, hogy az intézmények és szervezetek a hálózatok révén hatékonyabban működhessenek, gyorsabban reagálhassanak a környezetük támasztotta elvárásokra, miközben költségeiket alacsonyabb szinten tarthatják. A Cisco intelligens informatikai hálózatok kialakítását célzó kezdeményezése a hálózat „IQ-ját” növelve jobb hibatűrésű, adaptív, integrált kommunikációs keretrendszer létrehozását tűzte ki célul. A Cisco Systems Intelligens Információs Hálózatok stratégiája az informatikai hálózatok fejlődését vetíti előre az elkövetkező 3-5 éves időszakban.
Az Intelligens Információs Hálózatok kiépülése többlépcsős folyamat. Jelenleg a konvergencia szakaszában tartunk, amikor egyetlen, egységes IP alapú hálózaton valósul meg a hang-, adat- és video forgalom. A második szakaszban az erőforrások dinamikus megosztására helyeződik a hangsúly, amely lehetővé teszi a hálózathoz kapcsolódó erőforrások hatékonyabb kihasználását. A harmadik szakaszban az alkalmazások és szolgáltatások virtuálissá válnak, a hálózat egészén, valamennyi felhasználó számára egyszerűen és gyorsan elérhetőek.
Az Intelligens Információs Hálózatok stratégiájára épülő alkalmazás-orientált hálózati megoldások (AON) koncepció lehetővé teszi, hogy a hálózat és az azon futó alkalmazások integrált rendszerként működjenek. Az AON számos előnyt jelent a vállalatok számára. Egyrészt megnövelt biztonságot eredményez, mivel a hálózat képes áttekinteni az alkalmazási üzeneteket, és ki tudja szűrni a rosszindulatú forgalmat, vírusokat és hacker-kódokat. Emellett az AON révén a szervezetek pontosan átláthatják a hálózati forgalmat, és így jobban kézben tarthatják az üzleti folyamatokat is. Szintén fontos tulajdonsága az AON-nek, hogy rugalmasabbá teszi a vállalatokat és intézményeket, így meghatározhatják, hogy az egyes alkalmazások hogyan működjenek együtt és milyen információkat osszanak meg egymással. Végül, de nem utolsó sorban a rendszerrel a hálózati funkciók jobban igazíthatók az üzleti igényekhez.
Az AON technológia a hálózaton közlekedő alkalmazások – megrendelések, pénzügyi tranzakciók, szállítás visszaigazolások – olvasásához a csomagszintű adatkezelésnél magasabb szintet használ: az AON-hálózatok ugyanis „beszélik” az alkalmazások nyelvét. Az AON az első olyan hálózatba ágyazott intelligens üzenetirányító rendszer, amely az alkalmazások kommunikációját átlátható és biztonságos módon integrálja a hálózatba.
Az új hálózati megközelítés garantálja a beruházások értékállóságát, hiszen a meglévő hálózati architektúrára épül, és nem igényli a meglévő alkalmazások módosítását. A Cisco AON-megoldásai egyedi szoftverfejlesztések és kiterjedt rendszerintegráció nélkül is bevezethetők, ami alacsonyabb költségeket és átláthatóbb hálózatokat eredményez, miközben gyorsabb alkalmazástelepítést és fejlettebb változáskezelést biztosít, valamint támogatja a törvényi előírásoknak való megfelelést.
Új alkalmazásorientált hálózati termékcsalád
A Cisco új AON-termékcsaládja – köztük az adatközponti kapcsolókhoz és a fiókiroda szintű útválasztókhoz készült AON-modulok – lehetővé teszi az üzleti alkalmazások és a hálózat integrációját. Korábban a vállalatok nem láttak messzebb a hálózati tűzfalnál, az AON megoldás révén azonban sokkal több és részletesebb információhoz jutnak. Például láthatják, amikor egy üzenet kilép a vállalat rendszeréből, vagy amikor az beérkezik a kereskedőhöz, sőt, az ügylet lezárásához szükséges időt is figyelemmel kísérhetik.
Együttműködésben az iparág vezető vállalataival
Az AON technológia hátterében az iparág más vezető vállalataival való közös erőfeszítések húzódnak. A Cisco többek között az IBM-mel és az SAP-vel együttműködésben olyan hálózatba ágyazott megoldások kialakítását tűzte ki célul, amelyek a vállalati felhasználók számára leegyszerűsítik az üzleti alkalmazások és folyamatok kezelését.