Connect with us

technokrata

Csaló levelek: visszaélnek az orosz olajmágnás nevével

Dotkom

Csaló levelek: visszaélnek az orosz olajmágnás nevével

„Mihail Hodorovszkij mesés vagyonából részesülhet az, aki segít” – ezzel próbálják meg lépre csalni a hiszékeny embereket a nigériai leveleket küldők.

A nigériai levelek többnyire egy afrikai ország valamely puccsal megbuktatott vezetőjének „csapdába esett” pénzéről szólnak; a címzetteket azzal próbálják meg rávenni arra, hogy segítsenek, hogy megígérik: az összeg egy részét később átutalják a számlájukra. Igaz, a tapasztaltabbak olvashattak már a spanyol lottó változatról is, de elsősorban az afrikai országok szoktak szerepelni az e-mailekben.

Nemrég azonban terjedni kezdett egy olyan változat, melyben Mihail Hodorovszkij nevével élnek vissza. Az egykoron dúsgazdag orosz üzletembert vélhetőleg Putyin elnök és környezetének érdekeltségei miatt – adócsalás vádjával – letartóztatták, majd vagyonának elkobzása után többéves börtönbüntetésre ítélték. Ideális tehát a „terep” egy kis „dugipénzről” szóló mese kitalálásához, és erre a csalók is rájöttek. A spamként továbbított e-mailben az áll, hogy annak a segítőkész internetezőnek közel 9 millió dollár üti a markát, aki közreműködik egy 46 millió dolláros (természetesen titkos számlákon levő) összeg átutalásában.

A Hodorovszkij személyi titkára nevében írt spamre elsőként az egyesült királyságbeli Sophos cég figyelmeztetett. Az IT-biztonsággal foglalkozó vállalat közlése értelmében az üzenet nem más, mint próbálkozás arra, hogy a hiszékeny emberekből kicsalják banki adataikat. Ezekkel aztán visszaélhetnek, például eltüntethetik a szerencsétlen delikvens számláján tárolt összes pénzét. A levél egyébként eredetileg orosz nyelven kezdett terjedni, de a csalók időközben rájöttek, hogy az egykori olajmágnás neve ismert annyira, hogy nemzetközi téren is felhasználhassák – angolul.

Sajnos manapság már minden nagyobb katasztrófa, természeti csapás vagy politikai válság után megjelennek az ehhez hasonló próbálkozások. Az FBI is komolyan foglalkozik a jelenséggel, például azokkal az e-mail változatokkal, amelyek a tavalyelőtt decemberben, a távol-keleten bekövetkezett szökőár vagy a tavalyi londoni terrortámadás kapcsán kezdtek keringeni az Interneten. Az USA Szövetségi Nyomozóhivatala azt javasolja mindenkinek, hogy a személyes adatok megadását vagy pénzadományt kérő e-mailekre mindaddig ne válaszoljunk, amíg meg le nem ellenőriztük annak hitelességét.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés