Connect with us

technokrata

Távmunka: tévhitek, félreértések – tiszta vizet öntünk a pohárba

Dotkom

Távmunka: tévhitek, félreértések – tiszta vizet öntünk a pohárba

Déri Tamás tanár, szaktanácsadó – a Terminal.hu felkért szakértője – pontosította a félreértelmezett fogalmakat, és válaszolt kérdéseinkre.

Terminal – A távmunkán kívül milyen további, atipikus foglalkozás ismert?

Déri Tamás – Az atipikus foglalkoztatás, és az atipikus munkavégzés fogalmilag nem egyező dolog. Atipikus foglalkoztatáson a munkavégzés nem hagyományosan megszokott, nem tipikus jogi formáit értjük. Ilyen jogi forma lehet a bedolgozói jogviszony, az alkalmi munkavállalás, a részmunkaidős foglalkoztatás, az önfoglalkoztatás, a munkaerő-kölcsönzés, a határozott idejű (szerződéses) foglalkoztatás, az osztott, vagy egyenlőtlen munkaidejű foglalkoztatás, a tranzit foglalkoztatás, a kollektív önfoglalkoztatás (Munkavállalói Résztulajdonosi Program), az ösztöndíjas foglalkoztatás, vagy a munkaidő bankok intézménye.

Terminal – Minden távolról végzett munka távmunka, vagy csupán akkor nevezhetjük annak, ha a távmunkás otthonról, vagy meghatározott, konkrét helyről látja el feladatait?

Déri Tamás – Nem minden távolról végzett munka távmunka. A távmunka feltétele, valamilyen infokommunikációs eszközön keresztül történő adatcsere a munkaadó és a munkavállaló, vagy a megbízó és megbízott között.

Nem tekinthető távmunkának a bedolgozás, de nem tekinthető minden esetben távmunkának az elektronikus eszközzel végzett munka (e-munka), amennyiben a rögzített adatokat (CD, DVD, USB Drive, stb.) fizikailag kell elmozgatni egyik helyről a másikra.

Terminal – A törvény szerint egy munkaadó kikötheti-e, hogy a távmunkát csak otthonról lehet végezni?

Déri Tamás – A távoli helyről történő munkavégzés jogilag két alapvető csoportba sorolható:

  • Munkaviszony keretében történő távmunka;
  • Vállalkozói jogviszonyban végzett távmunka;

A Munka Törvénykönyve (Mt.) a munkaviszony keretében végzett távmunka-végzés feltételeit szabályozza.

Távmunkát nem csak otthoni munkahelyről lehet végezni, hanem közösségi munkahelyekről, szatelit irodákból, vagy szomszédos irodákból is.

Megkötés arra vonatkozóan van, hogy a munkavégzés helye ne legyen a cég/intézmény székhelye, telephelye, illetve hogy az utasítás-adás helyszíne fizikai távolságban különüljön el a végrehajtás helyétől.

Természetesen a munkaadó (munkaviszony keretei között) meghatározhatja, sőt meg is kell határoznia a munkavégzés körülményeit. A távmunkás alkalmazott jogállása tekintetében azonos, mint hagyományos munkahelyen, hagyományos munkafeltételek között dolgozó kollégája. A munkaadót tehát a távmunkás foglalkoztatásával kapcsolatosan kötelezettségek terhelik. A munkaadónak ellenőriznie kell, hogy a kialakított távmunkahely alkalmas-e a zavartalan, biztonságos, és jogszabályoknak megfelelő munkavégzésre.

Terminal – Ellenőrizheti-e a munkaadó távmunkását személyesen?

Déri Tamás – A munkaszerződésben minden jogosultságról, kötelezettségről célszerű rendelkezni. A magánlakás sérthetetlensége alkotmányos alapjog.

Ahhoz, hogy a távmunkás magánlakásán kialakított távmunkahelyen a munkaadó ellenőrzést végezhessen, ahhoz a távmunkás előzetes beleegyezése szükséges.

Ugyanakkor a munkaszerződésben rendelkezni lehet arról, hogy mely esetekben nem tagadhatja meg a munkavállaló az ellenőrzésbe történő beleegyezést.

Azt is szabályozni kell azonban, hogy a munkaadó, mit és milyen módon ellenőrizhet. Elsősorban munkaegészségügyi, ergonómiai, munkabiztonsági, adatkezelési, adatvédelmi, szerzői jogi (licence) kérdésekre terjedhet ki az ellenőrzést.

A teljesítmény mérése, értékelése, a munkaidő ellenőrzése online eszközökkel is megoldható, ezekhez nem indokolt a helyszíni ellenőrzés.

Az ellenőrzés szempontjából még bonyolultabb a jogi helyzet akkor, ha a távmunkás például közösségi helyen végzi a munkát. Ezekben az esetekben az ellenőrzéshez a közösségi távmunkahely üzemeltetőjének a beleegyezése szükséges.

A munkaszerződés megkötésekor azonban már minden körülménnyel tisztában kell lennie a munkaadónak. Az utólagos jogérvényesítés igen bonyolult folyamat része lehet.

Terminal – A távmunka elterjedése növeli a foglalkoztatottságot, vagy csupán átrendeződést jelent a foglalkoztatási szerkezetben?

Déri Tamás – A foglalkoztatás bővítéséhez egyszerre több feltételnek kell teljesülnie. Önmagában például a járulékok nagymértékű csökkentése sem vezetne a foglalkoztatottak számának jelentős növekedéséhez. Hiába tudna több ember többet termelni, ha produktumra nincsen megfelelő piaci igény.

A távmunka egy olyan költségtakarékos munkavégzési forma, amely rugalmas szervezhetősége, és költséghatékonysága folytán nagymértékben hozzájárulhat a foglalkoztatás bővüléséhez.

Az új távmunkahelyek kialakítása azonban nem jelenti minden esetben azt, hogy ezáltal statisztikailag is új munkahelyek keletkeznek.

Új munkahelyek akkor keletkeznek, ha azok létrehozása, és fenntartása gazdaságilag indokolt.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés