Connect with us

technokrata

Antispyware, ami nem is véd

Dotkom

Antispyware, ami nem is véd

A Secure Computer „Spyware Cleaner” alkalmazása a fejlesztő szerint eltávolítja a rendszerbe betelepült kártevőket – a valóság azonban mást mutat. Nem véletlenül perelte be a Microsoft (is) a céget.

Aki kifizette az 50 dollárt a Spyware Cleanerért, azt felülették, állítja a Microsoft, és Washington állam főügyésze. Rob McKenna a redmondi vállalattal azért kezdeményezett jogi eljárást a Secure Computerrel (SC) szemben, mert az valótlanul állítja magáról, hogy kiirtja a spyware-eket a számítógépről. McKenna szerint a SC megsértette a Washington Computer Spyware Act törvényt, illetve másik három rendelkezés ellen is vétett. „Perünk new yorki, New Hampshire-i, oregoni és Indiában élő személyeket ugyanúgy érint, mint a new yorki Secure Computer vállalatot. Azzal vádoljuk a céget, hogy kihasználta a felhasználók kémprogramoktól való félelmét.” – mondta az államügyész egy sajtótájékoztatón.

A fent már említett Washington Computer Spyware Act még 2005 közepén lépett hatályba, melynek betűje szerint akár 100 ezer dolláros pénzbüntetéssel is sújtható az, aki vét a rendelet ellen. Ez egyébként az első eset, amikor ennek a törvénynek a megsértése miatt indítottak eljárást. Erre azért került sor, mert a Spyware Cleaner (amelyet egyébként spamben is népszerűsít fejlesztője) a vád állítása szerint valótlanul állítja a felhasználónak azt, hogy megfertőződött a számítógépe. A felpattanó ablakoknak csak egy alapos spyware-irtással lehet véget vetni, erre pedig a legjobb eszköz a fenti szoftver – ezt igyekszik sugallni a fogyasztóknak az alkalmazás. A Spyware Cleanert feltelepítve meg is szűnnek a (hamis) riasztások. De csak azért, mert a szoftver tesz róla, hogy ne jelenjenek meg, valós, kémprogram-eltávolító tevékenység nem történik.

„Meghökkentette és sokkolta az állítás az ügyfelemet.” – reflektált a vádra a Secure Computer jogi képviselője – „Felmérjük a helyzetet és remélhetőleg rájövünk, mi támasztja alá a vádakat… hamarosan.”

A cég hivatalos álláspontja szerint tehát tagadják a felvetést, miszerint becsapják a fogyasztókat. Az mindenesetre biztos, hogy idegesíteni idegesíti a szoftver „nyomulása” a felhasználókat: a vállalat még a Windows felpattanó ablakos figyelmeztetési funkcióját is felhasználja, hogy felhívja az internetező figyelmét: veszélyben van. McKenna szerint ráadásul amellett, hogy nem történik spyware-mentesítés, még meg is változnak a számítógép egyes beállításai, így a rendszer immár valóban ki lehet téve a kémprogramok és más digitális kártevők támadásának.

Hogyan jön képbe a Microsoft? A redmondi cég technikai segítséget nyújtott az államügyésznek: részletes információkkal és elemzéssel segítette McKenna munkáját. Emellett saját pert is indított a Secure Computer és a vállalattal kapcsolatba hozható személyek ellen.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés