Connect with us

technokrata

Bill Gates Brüsszelbe ment

Dotkom

Bill Gates Brüsszelbe ment

A Microsoft elnöke tető alá akarja hozni az európai szabadalmi megállapodást.

Az idén Európában első alkalommal rendezték még a Convergence elnevezésű konferenciát november 6-8-án, Münchenben. Bill Gates, a szoftvercég elnöke a vállalatok előtt álló egyik legnagyobb aktuális problémáról – az egyéni felhasználói szoftverek és az üzleti háttérrendszerek összekapcsolása – beszélt nyitóbeszédében. A konferencián a Microsoft Dynamics AX 4.0 EMEA térségbeli piacra lépését is bejelentette a vállalat.

Ezt követően ma Bill Gates Brüsszelbe látogatott, hogy új lendületet adva az európai szabadalomról folyó, gyakorta parttalan és eredménytelen vitáknak, találkozzék a Bizottság képviselői mellett a szoftverfejlesztőkkel is.

Bill Gates egy olyan egyszerűsített rendszert akar, amely lehetővé teszi a világ legnagyobb szoftvergyártójának és más cégeknek, hogy megvédjék szellemi tulajdonukat az Európai Unióban, és profitáljanak a szabadalmuk engedélyezéséből.

Habár a világ más részein, így az Egyesült Államokban és Japánban is működik ez a gyakorlat, Európában 1968 óta sikertelenül kísérlik meg az egységes rendszer felállítását, a közösségi szabadalom létrehozását. A legnagyobb kerékkötők azok a tagállamok, melyek nem akarják nemzeti jogi rendszerüket alárendelni a közösséginek, vagy nem értenek egyet a tervezett nyelvi rezsimmel.

Charlie McCreevy belsőpiaci biztos idén nyáron ígéretet tett arra, hogy még év vége előtt cselekvési tervvel áll elő. Októberben az EP egy olyan határozatot fogadott el, ami bírálta a jelenlegi rendszert, megoldást szorgalmazott, ugyanakkor arra nézve nem volt javaslata, hogy miként is kellene megoldani ezt a problémát.

Microsoft-források szerint Bill Gates, akinek két év óta ez az első látogatása Brüsszelben, arra kívánja rávenni McCreevy-t, hogy mihamarabb hozzák tető alá a szabadalmi megállapodást. A szoftvergyártók vélhetően egy emberként sorakoznak fel e vélemény mögött, már csak azért is, mert Európában egységes jogi norma híján a szabadalmak birtokosainak maguknak kell megvédeniük szabadalmukat minden egyes tagállami bíróságon. Ez nem csak rendkívül költséges, de gyakorta egymásnak ellentmondó ítéletekhez is vezet.

McCreevy egyébként jelenleg két opciót mérlegel – derül ki az International Herald Tribune összeállításából. Az egyik, hogy ismét megpróbálja keresztülpasszírozni a közösségi szabadalmat, ám ezt továbbra is ellenzi az EP, és várhatóan nem kapná meg a Huszonötök egységes támogatását sem. A másik hasonló eredményeket érne el – Brüsszel kikerülésével –, mégpedig a Londoni Megállapodás és az Európai Szabadalmi Bíráskodási Egyezmény (EPLA) elfogadtatásával. A Londoni Megállapodás értelmében ahhoz, hogy a szabadalmak az összes tagállamban érvényesek legyenek, elegendő lenne az angol, a német vagy a francia nyelv valamelyikére lefordítani. Eddig Nagy-Britannia, Németország és nyolc másik állam ratifikálta a dokumentumot.

Az EPLA olyan közös jogi normák gyűjteménye, melyet 31 ország elismer, és amelyet a müncheni székhelyű európai szabadalmi hivatal felügyel (amely egyébként nem uniós hatóság). A dokumentum létrehozna egy európai szabadalmi bíróságot, amely részben a mostani bíróságokra építene. Németország, Franciaország és Nagy-Britannia azonban nem támogatja ezt az elképzelést, mert attól tartanak, hogy az aláásná saját szabadalmi bíráskodási rendszerüket.

Bill Gates saját „kampányát” egyébként nem fogja kizárólag az európai döntéshozókra korlátozni. Miután beszédet tartott kétszáz bizottsági tisztviselő előtt, a Microsoft-vezér Brüsszel külvárosába utazik, ahol ötezer európai szoftverfejlesztő előtt szólal majd fel.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés