Connect with us

technokrata

Dotkom

Panoráma

Gyorsít az Intel
Az Intel vezérigazgatója, Paul Ottelini egy San Franciscó-i fejlesztői fórumon bemutatta cége 32 nanométeres technológiával készült, azaz a korábbinál kisebb, gyorsabb, mégis olcsóbb szilíciumostyáját.

Az új alapokra épülő mikroprocesszorokkal 2009-től akar piacra lépni a vállalat. Ezt megelőzően hamarosan a boltokba kerülnek a 45 nanométeres technológiával készülő Penryn chipek, amivel elévágnak egyetlen számottevő riválisuknak, az AMD-nek, az ugyanis közölte, hogy 2008 közepéig nem készül el hasonló alapokra épülő saját termékével. Az Intel emellett fel akarja venni a versenyt az AMD Opteron szerverprocesszorával is, amely kevesebb energia felhasználásával nagyobb teljesítményre képes, mint a konkurens Intel-termékek. A cég a jövő év második felében kezdi el árulni Nehalem nevű új szerverchipjét, amely sok mindent olyasmit kínál majd a vevőknek, amit korábban csak az AMD-től kaptak meg. A két társaság tőzsdei versenyében egyértelműen az Intel áll az élen. A 2006-ban bevezetett Core típusú chipeknek köszönhetően negyedével nőtt részvényárfolyama 2007 első kétharmadában, miközben az AMD egymás után több negyedévben is veszteséget jelentett, aminek nyomán 35 százalékkal esett papírjainak ára. Az utóbbi cég most szintén Core-termékekkel igyekszik javítani értékesítési adatain – derül ki a Forbes.com összefoglalójából.

Lopkodják a hadititkokat Az USA hadügyminisztériuma ismét kénytelen volt elismerni, hogy kiberkémek betörtek a rendszerébe és kutakodtak a katonai titkok között – írta a CNN Money. A dolog érdekessége az a részinformáció, miszerint az akció a hadsereg egyik nagy szállítójának informatikai rendszerén keresztül zajlott le. Ez ugyanis rámutat annak igazságára, amit sok szakértő állít: számos sikeres behatolás történik a katonai gyártók számítógépeire, és sokszor komoly titkok kerülnek így idegenek kezére. A Raytheon, a Lockheed Martin, a Boeing, a Northrop Grumman mind-mind áldozata volt ilyen tevékenységnek az elmúlt bő egy évben – állítják biztonsági specialisták -, csak persze egyikük sem veri nagy dobra az ügyeket, sőt igyekszik mélyen hallgatni róluk. Ha egy ilyen eset napvilágra kerülne, az mintegy lenullázná az érintett társaság részvényárfolyamát. Az ugyanakkor kötelességük, hogy minden rendszerfeltörést jelentsenek a védelmi minisztériumnak. A behatolók megkeresése nagyon nehéz, mivel számos komputert – úgynevezett zombikat – iktatnak maguk és a célállomás közé. A legutóbbi betörések olyan kifinomultak voltak, hogy a szakértők szerint ezekhez állami támogatásra volt szükség. A fő gyanúsított Kína, de Oroszország, Franciaország és Izrael is szerepel a listán.

Beadta a derekát a SunA Sun Microsystems, amelynek társalapítója és elnöke Scott McNealy a Microsoft Windows operációs rendszerét egyszerűen csak “lehegesztett szőrgombolyagnak” nevezte, windowsos szerverek forgalmazásába kezdett – olvasható a Forbes.com cikkében. Ráadásul a Sun a redmondiak Microsoft Certified Gold Partnerévé váltak, azaz arany fokozatú partnerévé léptek elő annak a cégnek, amelyet korábban a cégnél a “gonosz birodalmának”, “a redmondi szörnynek” neveztek. A Sun azzal kezdte, amibe az Apple-től a Sonyig mindenkinek beletört a bicskája: saját mikroprocesszorokat használt, amelyen saját operációs rendszere, a Solaris futott. A dotcom-buborék kipukkadása után kénytelenek voltak csökkenteni a költségeket: átváltottak az Intel-processzorok használatára és befogadták a Windowst és a Linuxot is. Ma már nem csupán a Windows Server 2003-at futtató, Intel- és AMD-chipes szervereket kínálnak, hanem együttműködnek a Microsofttal olyan virtuálizációs technológiák fejlesztésén, amelyek mindkettőjük operációs rendszeréhez illeszthetők. Ezzel a redmondiak újabb innovációt szereznek vállalati adatbázisrendszereik javítására, a Sun pedig versenyben maradhat a legnagyobb hardvercégekkel, az IBM-mel, a HP-vel és Dell-lel. Emellett bizonyíthatja, hogy a Solaris nem tűnt el a süllyesztőben.

Az orosz iskolák Linuxra váltanakAz orosz iskolák 2007 végén, illetve 2008 elején elkezdenek Linuxra átállni. Az változtatást előreláthatóan 2009-re fejezik be. A döntés oka: a Windows-licencek még nagy tételben sem olcsóak, illetve nem szeretnék a “fiatal” felhasználókat egy konkrét cég termékéhez láncolni, noha népszerű és egyszerű kezelni. Korábban – 2005 novemberében – Alexander Ponozov, egy orosz iskolaigazgató ellen indítottak eljárást illegális szoftverhasználat vádjával, mivel az általa vezetett iskola nem rendelkezett Windows licencekkel – írja a cnews.ru.

Adobe Acrobat Reader 8 már Linux alá isA 8-as Adobe Reader már a Linux és a Solaris operációs rendszeren is használható. A legfontosabb változás a 7-eshez képest, hogy már azokkal a Linux disztribúciókkal is működik, amelyek a GTK függvénykönyvtárak 2.0-ás verzióját használják. További újdonság multimédiás PDF-ek támogatása mellett, hogy a betűtípusok megjelenítésénél már a a Linux egyik ablakkezelő rendszere, az Xorg beállításait is figyelembe veszi – olvasható a phoronix.com cikkében.

KDE a Nokia tábla PC-jénA Linux egyik népszerű ablakkezelője, a KDE immár a Nokia N800 mellett a régebbi, N770-es modellen is futtatható – írja a linuxdevices.com. A Nokia szakított a beágyazott rendszerek gyártóinak azon hagyományával, miszerint Qt, MicroWindows vagy MiniGUI rendszerekkel szállítják eszközeiket. Ehelyett Gnome ablakkezelő került az N770-re. A Linux világában a KDE a Gnome fő vetélytársa.

IP-kamera LinuxszalDVD felbontású IP-kamerát mutatott be a német Micronas GmbH – közölte a linuxdevices.com. A kamera lelke a Micronas Cypher ESN7108A modulja, amely Linuxot futtat. Az eszköz MPEG4, MPEG2, MPEG1, H.263 és MJPEG kódolásokat támogat hanggal. A sávszélesség 128 kilobit és 6 megabit között állítható, az igények és a rendelkezésre álló vonali sávszélesség függvényében. Az eszköz 128 megabájt RAM-mal, 8 megabájt flash memóriával és merevlemezzel vásárolható. A képeket 10/100 megabites hálózati csatolón keresztül tekinthetjük meg, de opcionálisan kérhetjük wifivel is.

Küszöbön az USB 3.0A technológia kifejlesztésében a HP, a Microsoft, a NEC, az NXP, a Texas Instruments és az Intel vesznek részt. A legújabb USB-szabvány végleges verziója várhatóan már 2008 közepére elérhetővé válik. Az új szabvány természetesen kompatibilis lesz a jelenleg használt USB 2.0-val, azonban annál mintegy tízszer gyorsabb lesz – állítja a linuxdevices.com cikke.

Mikroszámítógép a pendrive-banA francia Calao Systems megalkotta pendrive méretű és formájú miniszámítógépét, amely Linuxot futtat. Az USB-S8815 lelke egy 333Mhz-es ARM9-es processzor 128 megabájt RAM-mal és 128 megabájt flash memóriával. Az eszköz már elérhető a francia eBay-en 190 eurós áron. Az eszköz 10/100 megabites hálózati csatolóval rendelkezik, illetve emellett helyet kapott benne egy háromtengelyű gyorsulásmérő is. A drágább, multimédiás változatban elérhető még egy micro SD-csatlakozó, egy QCIF (320×240 képpont) felbontású kamera, illetve egy 50 érintkezőbővítős csatlakozó – olvasható a linuxdevices.com cikkében.

Túl a négyszáz-milliomodik letöltésen…

A Firefoxot eddig több, mint 400 millió alkalommal töltötték le a Firefox hivatalos weboldaláról – állítja a spreadfirefox.com. A Mozilla vezetői szerint azonban ez közel sem tükrözi a Firefox-felhasználók számát, hiszen a program ingyenes és nyílt forrású lévén számos alternatív helyről letölthető, illetve cég esetén nem töltik le minden egyes számítógéphez külön-külön a rendszergazdák.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés