A Magyar Telekom (MT) elnök-vezérigazgatójának nyilatkozatából (Napi, 2007. december 17.) úgy tűnik, nőtt az esélye, hogy a magyar társaság megszerzi a Telekom Slovenijét (TS). Az elemzőket arról kérdeztük, milyen hatással lehet ez a társaság befektetői megítélésére. Gyurcsik Attila, a Concorde elemzője úgy véli, minden csak ár kérdése, vagyis hogy az MT befektetői mennyire fogják drágának tartani az akvizíciót. A szlovén cég tőzsdei ára csaknem 10-es EV/EBITDA és 27-es P/E mutatót tükröz, miközben a Magyar Telekom 5-ös EV/EBITDA és 12-es P/E értéken forog. Bár a magyar cég első ajánlatában a 400 eurós tőzsdei árral szemben 317 eurót kínált részvényenként, félő, hogy amennyiben győzni akar, emelnie kell az áron, s a befektetők könnyen drágának minősíthetik a bevásárlást. Így valószínű, hogy ebben az esetben az első reakció negatív lenne, hiszen az akvizíció miatt a jövő nyáron fizetendő osztalék akár 20-25 forintra is visszaeshet. Ám a szlovén cég konszolidálásával egyre inkább a pozitívumok kerülhetnek előtérbe, s az osztalék is növekedésnek indulhatna vagy visszaállhatna a 70 forintos korábbi szintre.
A TS konszolidálása mintegy 15 forinttal növelheti a Magyar Telekom részvényenkénti eredményét, amit a finanszírozási költségek csökkentenek, így összességében öt forintnál több hozadéka kezdetben nem lenne. A szinergiák és az a lehetőség, hogy a Magyar Telekom euróalapra helyezze meglévő hiteleit is (hiszen a szlovén bevételek euróban keletkeznének), később az eredményhez való hozzájárulást jelentősen növelhetik. Derűlátó a szlovén akvizícióval kapcsolatban Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. Ebben az esetben jó hír az, ha csökken az osztalék, mert a Magyar Telekom az eddigi felvásárlásoktól eltérő, fejlett, jól működő céget kap cserébe. Lehet ugyan negatív reakcióra számítani, de a piac előbb-utóbb fel fogja ismerni a terjeszkedés értékét. Ráadásul idővel csak pozitív hírek jönnek majd, ha azt lehet látni, hogy a cég fejlődik, az osztalék pedig nő.
Az elemző sokkal fontosabbnak tartja, hogy a Magyar Telekom folytassa saját belső átalakítását, s az akvizíciót ne ennek helyettesítésére használja föl. A Magyar Telekom már most jó cég – tartja a többi elemzővel összhangban Blahó -, csak a 2008-as profit warning vet árnyékot a megítélésére (a társaság vezetése ebben azt közölte, hogy 2008-as EBITDA-ja elmarad majd a 2006-ostól).
Miró József, az Erste részvénystratégája nem számít akkora visszaesésre az osztalékban, mivel a szlovén cég alacsony eladósodottsága ezt nem teszi szükségessé. MT-részvényekre átszámítva 50-60 forint osztalék (egyszeri) kifizetését is lehetővé tenné a szlovén cég mérlege, ami, ha nem fizetik ki, egy konszolidáció során megjelenne a Magyar Telekom mérlegében, s javítaná az eladósodottsági mutatóit. Így összességében az MT 50 forintot akkor is ki tudna fizetni jövőre, ha sikerülne az akvizíció. A piaci reakció véleménye szerint is az árazás függvénye, 300-350 euró közötti részvényenkénti ár elfogadható, ha viszont inkább a 400-hoz közelít, azt drágállani fogja a piac. A jelenlegi magas ár nem mérvadó, hiszen az csak a szlovén alapok pénzbősége miatt alakult ki. Persze lehet, hogy a befektetők, akik eddig a növekedést kérték számon a Magyar Telekomon, most majd az osztalék miatt sopánkodnak – tette hozzá Miró -, vagyis a nyuszis vicc analógiájára azért ütik, mert nincs rajta sapka.