Connect with us

technokrata

Választás előtt mérjük fel az igényeket

Dotkom

Választás előtt mérjük fel az igényeket

Cikksorozatunk előző részeiben kialakítottunk egy otthoni hálózatot a megfelelő szélessávú útválasztó használatával. A vállalati igényeknek megfelelő eszközökkel szemben támasztott igényeket a D-Link Magyarországtól kapott, kis- és középvállalkozásoknak szánt kapcsolóeszköz, a DSG-3100-P fantázianevű berendezésen keresztül vizsgáltuk.

Az otthoni hálózatunk esetében boldogultunk egy viszonylag olcsó, kis tudású eszközzel is, ám egy közepes vállalat hálózata egészen más követelményeket támaszt. Sokan már itt hibáznak, amikor olcsó, otthoni használatra szánt eszközökből próbálnak nagyobb teljesítményű hálózatot építeni. Egy hálózat lelke mindig a központi hálózati kapcsoló, ezért mindenekelőtt azt kell ügyesen megválasztanunk. Bizonyos felhasználó- és/vagy számítógépszám fölött, és bizonyos igények esetén (e kettő egyébként szorosan összefügg) egyszerűen szükség van megfelelő teljesítményre és szolgáltatásokra, különben nem lehet üzemeltetni a hálózatot. A teljesítmény és az igények meghatározása azonban nem egyszerű és nem is egyértelmű feladat. Biztosabb módszer: vegyünk egy jól felszerelt darabot, vizsgáljuk meg, melyik szolgáltatása mire való, így a végén egyszerűen ki lehet választani, hogy egy adott problémakör megoldásához alkalmazandó eszköznek milyen technológiákat kell támogatnia.

Méret és teljesítményA Dlink eszközének minden portja gigabites sávszélességű, ez ma már szinte elvárás. Ha kevés a 48 kapu, jól jön a stackelhetőség. A stack nélküli kapcsolót úgy bővíthető, hogy az egyik portját össze kell kötni egy másik kapcsolóval. Ebben az esetben azonban az új kapcsoló teljes forgalma ezen a bizonyos kapunk fog áthaladni, ami szűk keresztmetszet jelenthet nagyobb terhelésnél. A probléma megoldására fejlesztették ki az úgynevezett stack portokat, amelyek segítségével úgy köthető össze két kompatibilis eszköz, hogy a kapcsolók közötti forgalom egy nagy sebességű “gerinc”-csatornán halad végig. Ezzel gyakorlatilag a különböző eszközök portjai egyenrangúak maradnak. A DSG-3100-P-n két ilyen, darabonként 5 gigabites átviteli sebességű HDMI stack portot találunk, amellyel legfeljebb hat eszköz kapcsolható össze lineárisan, vagy alkalmazhatunk hibatűrő, gyűrűs felépítést is, két irányban összesen 20 gigabites átviteli sebességet elérve.

A stackelésben az a jó, hogy a hálózat növekedésével fokozatosan bővíthető a kapcsolók száma, nem kell egyszerre hatalmas összeget befektetni abba, ami eleinte ki sem használható.

Menedzselhetőség és biztonságMa már szinte minden eszköz támogatja a portok menedzselését. Ez az egyes kapuk forgalmának (nem sebességének!) szabályozását jelenti, beállítható, hogy az egyes kapuk mely más kapuk irányába engedjenek át forgalmat. A forgalomszabályozás segítségével virtuális alhálózatokat alakíthatunk ki, amelyek külön hálózatként működnek, ám beállítható úgy is, hogy bizonyos gépek átlássanak a másik alhálózatba. A szolgáltatás segítségével fizikailag is elkülöníthetők a vállalat különböző részlegeinek számítógépei, ha erre szükség van.

A Dlink eszközén védhetők a kapuk a túlterhelésétől is: ha a forgalom eléri az előre beállított jelleget és mértéket, az eszköz egyszerűen nem foglalkozik a csomagokkal, így nem fordulhat elő, hogy akár szándékosan, akár véletlenül a hálózat valamely gépe(i) használhatatlanná teszik az infrastruktúrát. A forgalom figyelését és a beállítások elvégzését a szabványos távoli elérés/menedzsment protokollok segítségével tehetők meg. Az eszköz támogatja az SNMP, Telnet, SSH, RMON protokollokat, és természetesen a beállítás webes felületen keresztül is elvégezhető.

SzolgáltatásokA Power over Ethernet az egyik legfiatalabb szabvány, amelyet az eszköz támogat. Lényege, hogy a hálózati adatforgalom mellett az utp-kábelen tápfeszültséget is megosztanak, s a PoE-kompatibilis hálózati eszközök innen kapják az áramot. Ezt legfőképp az olyan VoIP-telefonok esetében alkalmazzák, amelyek a vállalati ip-hálózatot használják, így a működésükhöz nincs szükség mindegyikhez külön tápegységre is. Ez nagy segítség, tekintve, hogy konnektorból soha nincs elég, csökkenti a kábelrengeteget. Ha valaki ip-telefonok használatát fontolgatja a cégnél, feltétlenül gondolkodjon el a PoE-kompatibilis eszközök alkalmazásán.

A DSG-3100-P számos protokollon alapuló csomagbesorolást támogat, ezek segítségével képes eldönteni egy ip-csomagról, hogy az mennyire fontos, és ennek megfelelően viselkedik a csomag továbbítása során. Így biztosítja a hálózat kritikus szolgáltatásait, például a VoIP-adatforgalmat. A hagyományos QoS mellett meghatározhatjuk az egyes kapukon átmenő sávszélesség mértékét is.

A fent ismertetett tulajdonságok és szolgáltatások ismeretében talán könnyebb a választás, ha egy közepes méretű hálózat kialakítása a feladat. Semmi esetre se higgyük azt, hogy a cikk alapján akár csak halvány fogalmunk is lehet a témakörben, ezért mielőtt sokkal okosabbnak hisszük magunkat a rendszergazdánknál, nyugodtan kérjük ki az ő véleményét is!A Dlink eszközének minden portja gigabites sávszélességű, ez ma már szinte elvárás.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés