A Microsoft február végén egész sor messzire mutató változást jelentett be, amelyek technológiai és üzleti gyakorlatát érintik. A még teljes mértékében felbecsülhetetlen hatású lépés nyitottabbá teszi a Microsoft termékeit, megnyitja az utat a szoftverek interoperabilitásának javítása felé és kiterjeszti a fejlesztők, partnerek és versenytársak előtt álló választási lehetőségeket. A változás lényege, hogy a Microsoft négy új interoperabilitási alapelvet (lásd táblázat) vezet be az üzleti tömegtermékeire vonatkozóan.”Ezek a lépések fontos változást hoznak információmegosztási gyakorlatunkban mind termékeink, mind technológiáink tekintetében” – jelentette ki Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója. “Az elmúlt 33 évben világszerte rengeteg információt tettünk hozzáférhetővé több százezernyi partnerünk számára és segítettünk felépíteni a számítástechnikai ipart, de a mai bejelentés komoly továbblépést jelent a nagyobb átláthatóság felé. Célunk a nagyobb interoperabilitás előmozdítása, a felhasználók és a fejlesztők választási lehetőségeinek kibővítése az egész iparágban. Mindezt azzal érjük el, hogy nyitottabbá tesszük termékeinket, és még több információt osztunk meg technológiáinkról.”A bejelentett interoperabilitási alapelvek és lépések a Microsoft következő, széles körben használt termékeire vonatkoznak: Windows Vista (beleértve a.
NET Frameworköt is), Windows Server 2008, SQL Server 2008, Office 2007, Exchange Server 2007 és Office SharePoint Server 2007, valamint a felsorolt termékek későbbi változatai. A redmondi társaság a más gyártók termékeivel való összekapcsolódás kiterjesztése érdekében közzéteszi honlapján e termékeiben lévő alkalmazásprogramozási interfészek (API-k) dokumentációját és protokolljait, amelyeket más Microsoft-termékek is használnak. A fejlesztőknek nem kell licencet szerezniük, jogdíjat vagy más díjat fizetniük az információ eléréséhez, ám a kereskedelmi szoftverekben történő használatukat “ésszerű” jogdíj fizetéséhez köti a Microsoft. Mindazonáltal a szoftveróriás vállalta több mint 30 ezer oldalnyi Windows-kliens- és szerverprotokoll-dokumentáció nyilvánossá tételét, amelyek korábban kereskedelmi titoknak minősültek.
A Microsoft honlapján jelezni fogja, hogy mely protokolljait védi szabadalom, és e szabadalmakat a vállalat ésszerű, diszkriminációmentes feltételekkel, alacsony (jelentsen is ez bármit) jogdíj mellett fogja hozzáférhetővé tenni. A szabadalmi licencek iránt érdeklődők segítése érdekében a Microsoft nyilvánosságra hozza saját szabadalmainak listáját és azokat a szabadalombejegyzési kérelmeket, amelyek az egyes protokollokra vonatkoznak. Mi több, a Microsoft írásos kötelezettséget vállal arra, hogy nem perli be a nyílt forráskódot használó fejlesztőket, akik a fenti protokollokat felhasználó programokat fejlesztenek, illetve nem kereskedelmi célból terjesztenek.
A dokumentumformátumok közötti választási lehetőségek kiterjesztéséhez a Microsoft új interfészeket (API-kat) tervez az Office 2007 Word, Excel és PowerPoint alkalmazásaihoz, hogy az új API-kkal a fejlesztők további dokumentumformátumokat adhassanak e programokhoz, amelyeket aztán a felhasználók alapértelmezetté tehetnek az anyagok mentésénél.”Ahogy a CFI múlt szeptemberi döntése után azonnal mondtuk, a Microsoft elkötelezett az európai törvények maradéktalan teljesítése és az ehhez szükséges lépések megtétele iránt” – jelentette ki Brad Smith, a Microsoft vezető jogtanácsosa. “A most bejelentett kezdeményezésekkel felelősséget vállalunk azért, hogy a CFI-döntés interoperabilitásra vonatkozó alapelveit a Microsoft összes, széles körben elterjedt termékénél megvalósítsuk. Az elkövetkező hetekben további lépéseket teszünk a CFI-döntés fennmaradó részével kapcsolatban is. Eltökélt szándékunk, hogy az Európai Bizottságot teljeskörűen tájékoztatjuk lépéseinkről, így a bizottság értékelheti azokat.”A nyílt forráskód hívei óvatos derűlátással fogadták a bejelentést. Egyes elemzők szerint a Microsoft nyitása csak addig fog tartani, amíg a redmondi cég OOXML formátumát az ISO szabványként nem jegyzi be. Michael Cunningham, a Red Hat Inc. alelnöke blogjában szkeptikusan kommentálta a Microsoft bejelentését. Véleménye szerint nyolc évvel ezelőtt az egyesült államokbeli, négy évvel ezelőtt pedig az európai szabályozó hatóságok figyelmeztették a Microsoftot, hogy a szoftvertermékeivel kapcsolatos interfészinformációk közlésének visszautasítása törvényekbe ütközik, így nem nagy csoda, hogy a redmondi cég rádöbbent: a “rendszereken átívelő interoperabilitás fontos követelmény”.
Különös aktualitásNapjaink összetett informatikai környezetében egyre nagyobb kihívást jelent a különböző funkciójú és más-más platformon működő belső, valamint az ezektől akár teljesen más koncepcióban megvalósított külső rendszerek együttműködésre bírása vagy legalábbis az ezekből származó adatok használhatósága. Az a követelmény, hogy a közintézmények képesek legyenek a hozzájuk elektronikus csatornákon keresztül forduló állampolgárokat is hatékonyan kiszolgálni, arra kényszeríti az it-fejlesztőket, hogy stratégiai szinten foglalkozzanak az interoperabilitással. Különös aktualitást adnak a témának az elektronikus azonosítás vagy az egészségügyi reform, illetve az önkormányzati és központi rendszerek együttműködésével kapcsolatos rendszer-együttműködési elvárások. A téma itthoni aktualitása miatt a Microsoft március 4-én konferenciát szervezett, ahol néhány résztvevőt megkérdezhettünk a bejelentésről.
Stumpf István, politológusAz állam területén, különösen a digitalizáció, az informatika területén nem a demokratikus sokszínűségnek kell érvényesülnie. Ilyen értelemben a fejlesztési diktatúra híve vagyok. Persze ez a diktatúra nem azt jelenti, hogy egy-egy informatikai gyártót előnyben kellene részesíteni, sőt! Versenyezzenek a legjobb megoldások. Az államnak pedig egyértelmű helyzetet kell teremtenie ezen a területen. Ugyanúgy, ahogy a szabályozásban, a fejlesztésben, a jövő stratégiájának kialakításában, vagy ahol a hosszú távú stratégiai érdekek dominálnak, az állam nem adhatja fel a pozícióit. Ha az állam nem tud kompatibilis, vagy ha úgy tetszik, interoperábilis világot teremteni az üzleti világ gyorsan fejlődő részével, akkor a polgárait sem tudja helyzetbe hozni, hogy nyertesei lehessenek a digitalizációnak.
Szanyi Tibor, országgyűlési képviselőGyőzött a józan ész, hiszen az interoperabilitás mindenkinek az elemi érdeke. Hihetetlenül fontos ugyanis, hogy a különböző államigazgatási szervek, hatóságok által működtetett rendszerek képesek legyenek gond nélkül információt cserélni. Különösen aktuális ez az egészségügyi reformmal kapcsolatban, hiszen nagyon nem mindegy, hogy a létrejövő új egészségbiztosítási pénztárak által szolgáltatott és igényelt adatokat mennyire könnyen tudják kicserélni a majdan erre megbízott hatósággal.
Wilfried Grommen, Microsoft A Microsoft hozzáállása az interoperabilitáshoz folyamatosan változott az utóbbi tíz évben, és 2003-ban Bill Gates jelentette be egy, a vállalat vezetőihez írt levelében a teljes váltást. Tanulsággal szolgált az Európai Unió korábbi elmarasztalása is. Ez a két momentum vezetett el a teljes stratégiaváltáshoz. Az egész iparág hasznára lesz, hogy a bejelentéssel egy időben nyilvánossá tettük az eddig zárt protokolljaink és interfészeink leírását – mondta a Napinak a redmondi cégnél az EMEA-régió üzleti stratégiájáért felelős igazgató.