Connect with us

technokrata

Csendben tovább gyorsul a kártevők terjedése

Dotkom

Csendben tovább gyorsul a kártevők terjedése

Az idei első félévben minden eddigi rekordot megdöntött az új programkártevők számának növekedése.

2008 júniusának végére az ismert ártó kódok mennyisége elérte a 900 ezret, amely már majdnem duplája a tavaly év végén feljegyzett félmilliós értéknek. Robbanásszerű elszaporodásukért alapvetően nem az újonnan megjelent fenyegetések felelősek, a problémát sokkal inkább a hagyományos trójai, hátsóajtó és exploit típusú fertőzéseknek az eltérő tömörítéssel, titkosítással vagy visszafejtést akadályozó kódrétegekkel újracsomagolt alváltozatai okozzák.

A fertőzésekben egyre gyakrabban alkalmazott önvédelmi megoldások a vírusírók növekvő professzionalizmusára utalnak. A bűnözők napjainkban már a vállalati rendszerekkel vetekedő, összetett IT-infrastruktúra felhasználásával végzik ártalmas tevékenységüket – az így előállított ártó kódok minősége lehetővé teszi számukra, hogy kártevőikkel észrevétlenül elárasszák a netet.

Tendenciózus célzott támadások
2008 első félében növekedett a cégek, szervezetek és személyek elleni célzott elektronikus támadások száma. Az ilyen típusú bűncselekmények során a hacker először igyekszik feltérképezni áldozatát, hogy pontos névvel, megszólítással és munkaköri beosztással ellátott fertőzött levelet küldhessen a számára – benne olyan melléklettel, amelyet az áldozat általában e-mailben vár. A rejtett kártevőt gyakran Microsoft Word vagy Acrobat PDF dokumentumnak álcázzák a hackerek, de más elterjedt fájlformátumokat is felhasználnak a támadások során. A biztonsági hibán keresztül aktivizálódó trójai általában hátsóajtó funkcióval rendelkezik, amely jogosulatlan távoli hozzáférést tesz lehetővé a feltört gépen található információkhoz – anélkül, hogy fertőzésnek bármilyen nyilvánvaló jele lenne.

Májusban vezető beosztású menedzserek ellen irányuló célzott támadásokat kíséreltek meg az amerikai fogyasztóvédelem (BBB) nevével visszaélő hackerek. A Better Business Bureau nevében írott hamis e-mail panaszbejelentések a támadók alapos felkészülésének eredményeképpen pontos személyes adatokat és cégnevet tartalmaztak, így hitelesebbnek tűntek az áldozatok számára. A kifinomult, megtévesztésen alapuló csalásnak sokan bedőltek és követték az üzenetben leírt instrukciókat, amely a panaszbeadvány megtekintéséhez a www.us-bbb.com címre invitálta a kiszemelt áldozatot. Ezen a hamis webhelyen egy Adobe Acrobat dokumentumnak álcázott, távoli hozzáférést lehetővé tevő hátsóajtó program fertőzte meg azon látogatókat, akik engedélyezték az ActiveX modul Internet Explorer böngészőben történő használatát.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés