Mégis, miért kellene átállni egy olyan technológiára, amely erősebb hardvert kíván, cserébe viszont megváltozott felhasználói felületet és funkcionálisan a céges alkalmazásokhoz és igényekhez képest viszonylag kevés többletet kínál – teszik fel a kérdést az it-vezetők.
Az Atigris szakértői szerint egyrészt a hardvereket így is, úgy is folyamatosan kell cserélni, tehát ez az ok lassan a nagyobb cégeknél nem lesz akadály. Másrészt viszont az új felhasználói felület valóban jobb, szebb és jóval kényelmesebb vele dolgozni, mint az XP-vel. A Vista ellen jelentős érv az alkalmazások inkompatibilitása, ami miatt viszonylag sok régebbi program nem fut hibátlanul az új rendszeren. Az Atigris informatikusai szerint az, ami fut az XP-n, az kisebb-nagyobb erőfeszítések árán a Vistán is fog futni, az átállás során azt viszont valóban ki kell próbálni, hogy az alkalmazások minden tekintetben működőképesek maradnak-e az új rendszerrel. Ezt nem lehet megúszni, de egyszer mindenképpen meg kell lépni. A legfőbb érv azonban mégsem a Vista és az új funkcionalitások, hanem a Vista utóda, az egyelőre Windows 7 kódnéven futó operációs rendszerben rejlik.
A Microsoft legeslegújabb, az eddigiektől alapjaiban különböző operációs rendszerét, a Windows 7 fejlesztését 2000-ben jelentette be a redmondi társaság, várható megjelenése 2010. A Windows 7 felrúgja az összes elvet, amit idáig a Microsoft követett, hiszen a “MinWin” – a rendszer egy “építőköveként” definiált csupasz kernele – alkotja majd a későbbi operációs rendszer magját. Jelenleg ez a kis építőkocka körülbelül 25 megabájt méretű, és 40 megabájt memóriát igényel a futáshoz. Összehasonlítva a Vista körülbelül 3,5 gigabájtos méretével és legalább egygigás operatívmemória-igényével, érthető, hogy miért várja az it-társadalom nagy várakozással a legújabb fejlesztést.
A “csoda” az új rendszerben nem is a méret lesz, hanem az, hogy egy gépen belül egyszerre több ilyen kis építőkocka is futhat majd, így osztozva meg a feladatokon. A “darabolós” technológia miatt egészen biztosan gyorsabb és stabilabb operációs rendszer érkezik majd Redmondból. Az új rendszer kiemelt támogatást fog nyújtani a hang- és kézírás felismeréséhez, illetve támogatja majd a valódi, érintőképernyős világ elterjedését. A fentiek kapcsán viszont egy olyan forradalmi változásra készülhetünk fel, ami funkcionalitásaiban és lehetőségeiben magasan verni fogja a meglévő lehetőségeket, így bevezetése valóban nem lesz egyszerű egy sokfelhasználós környezetben.
Amivel viszont meg lehet könnyíteni a majdan érkező felhasználói igények gyors kielégítését, az az, hogy felkészítjük alkalmazásainkat, felhasználóinkat és rendszerünket az új operációs rendszer érkezésére. Erre viszont remek megoldás a Windows Vista, hiszen a Microsoft berkeiből származó információk alapján elmondható, hogy az új rendszer grafikus felülete igencsak hasonlítani fog a mostanihoz, illetve ami ennél sokkal fontosabb, hogy azok az alkalmazások, amelyek a Vistán elfutottak, egészen biztosan futni fognak a Windows 7 környezetében is.