A rendszer akár pillanatok alatt képes több száz vagy ezer dokumentumot összehasonlítani s abban – megadott kulcsszavak alapján – az kapcsolódási pontokat megtalálni és jelezni.
A mintegy három és fél év fejlesztési munkáját a Montana Zrt. vezetésével az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (Sztaki) és Nyelvtudományi Intézete, valamint az Országos Rendőrfőkapitányság szakemberei végezték. Ehhez – a résztvevők konzorciumot alkotva – a “Tudásmenedzsment eszköz kifejlesztése az európai bűnüldöző szervek számára” címmel, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által kiírt pályázaton nyertek, a Jedlik Ányos program kutatás-fejlesztési (k+f) keretből mintegy 400 millió forintot, a szükséges önrészt a Montana finanszírozta.
Az Infovadász tudásmenedzsment-rendszer lehetőséget biztosít a nyomozást végző számára, hogy az addig elrejtett vagy adott pillanatban érdektelennek tűnő – a bűnüldöző szervek birtokában lévő írásos, képi és rögzített beszéd formájában létező – adatokat a vizsgálat során, lényegében teljesen új információként, új összefüggésként felhasználhassa, újfajta logikai sorrendet állíthasson föl.
E k+f-program közvetlen célja volt, hogy az európai rendőrségek számára olyan tudásmendzsment segédeszközt fejlesszen ki, amely – a nyelvi nehézségek áthidalásával -, egységes és hatékony információtechnológiai eszközt biztosít a nemzeti és a nemzetközi bűnözés elleni fellépéshez – mondta a Napi Online kérdésére Vadász Pál, a Montana elnök-vezérigazgatója. Hozzátette: az Infovadász elsődlegesen az új – az általános magyarországi rendőrségi nyilvántartó – Robotzsaru rendszerre épül, jelenleg 35 milliónál több dokumentumot, illetve az ezekben fellelhető adatokat tartalmazza. A fejlesztési munkát jellemzi például az is, hogy a teljeskörű szinonima-szótárt tartalmazza, valamint szinte minden argó-, illetve jasszkifejezést. A teszteléseknél csak lezárt ügyeket dolgoztak föl, ezek eredményessége is bizonyította a rendszerek rendszerének nevezett program életképességét, hiszen minden esetben megvalósult a tartalmak közötti összefüggések megtalálása.