Connect with us

technokrata

A 21. század ártalmai – fertőz a fényképkeret

Dotkom

A 21. század ártalmai – fertőz a fényképkeret

Tíz évvel ezelőtt még őrültnek tekintettünk volna valakit egy ilyen kijelentésért, ma ez sajnos valóság.

Alig néhány éve kaphatók a digitális fényképkeretek, így a piac még igazán nem mondható érettnek. Természetesen ezeken a készülékeken is operációs rendszer fut, és mint bármelyik másik, ember készítette szoftver, hibás lehet. A keretek sebezhetősége pedig nem csak fantazmagória: Marcus Sachs, a SANS Institute Internet Storm Centerének igazgatója nemrég arról számolt be, hogy egyre komolyabb problémát okoznak az ezeken keresztül terjedő digitális kártevők. Sachs szerint importáljuk a fertőzéseket – honnan máshonnan, mint Kínából.

„Ez egyértelműen az ellátási lánc problémája. Az olcsó, ázsiai forrásokra vagyunk utalva.” – nyilatkozta nemrég az igazgató, aki úgy véli, hogy a gyenge, hiányos minőségellenőrzési eljárások miatt ezer digitális képkeretből egyet még a gyárból való kikerülése előtt megfertőznek. Sachs szerint nem szánt szándékkal történik mindez, egyszerűen nem fordítanak kellő figyelmet arra a távol-keleten, hogy rendszeresen ellenőrizzék a legyártott elektronikai eszközöket tesztelő komputereket. Ezen PC-k között a megfelelő felügyelet híján gyakran „vírustenyészet” alakul ki; a kis kártevők némelyike pedig igyekszik minden, USB-n csatlakoztatott számítástechnikai eszközön keresztül terjedni.

Samsung képkeretek – ezerből egy fertőzött

Még a tavalyi karácsony előtt hívta fel a Samsung és az Amazon a vásárlók figyelmét, hogy a Samsung SPF sorozatába tartozó digitális képkereteihez tartozó Photo Frame Driver CD-k közül némelyik fertőzött lett. A W32.Sality.AE névre hallgató vírus a Windows XP-t használókat fenyegeti – ha sikeresen bejutott a rendszerbe, akkor ott vagy naplózni kezdi a billentyűzet-leütéseket, vagy hátsó kaput nyit a számítógépen.

És nem csak a dél-koreai gyártó termékeit érintette hasonló eset az ünnepi időszak alatt. Az USA-ban ismert kiskereskedelmi áruházláncok, a Circuit City és a Wal-Mart által forgalomba hozott Element és Mercury márkájú képkereteit szintén fertőzöttnek találták. Csak idő kérdése, hogy hazánkban is felbukkanjon olyan készülék, amely már az összeszerelés során, a tesztelés alatt vírusossá válik. Éppen ezért nem árt nekünk sem figyelmet fordítani arra, hogy mielőtt használatba vennénk az új digitális eszközeinket, azokon – amennyiben írható tárterülettel rendelkeznek – vírusellenőrzést hajtsunk végre.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés